Trwa rozbiórka kamienicy przy ul. Kwietniewskiego. Zostanie z niej tylko fasada

W miejscu rozpadającej się kamienicy w centrum Bytomia, przy ul. Kwietniewskiego 11, powstanie miejsce integracji społecznej. Będzie ono oddzielone od ulicy efektowną szklaną fasadą, w którą zostanie wkomponowana ściana frontowa kamienicy (jedyna, jaka zostanie). Prace na tym terenie trwają od czerwca. Zobaczcie, jak wygląda rozbiórka kamienicy i jak pięknie będzie tu, gdy inwestycja będzie zakończona.

Na działce przy ul. Kwietniewskiego, naprzeciwko parkingu Agory, po wyburzonej kamienicy z 1903 roku został już tylko kikut - część frontowej ściany.

Realizowany jest tu projekt "Zagospodarowanie przestrzeni miejskich Śródmieścia Bytomia na cele społeczno-integracyjne przy ul. Kwietniewskiego 11-15".

Miejsce integracji mieszkańców Bytomia

Celem zadania, którego podjęło się katowickie biuro architektoniczne Nova Projekt jest zagospodarowanie przestrzeni po wyburzonych kamienicach przy ul. Kwietniewskiego 11-15. Przestrzeń w ścisłym centrum zostanie zmieniona w ogólnodostępny, przyjazny mieszkańcom teren rekreacyjno-integracyjny. Szczególny nacisk kładziony jest na integrację różnych grup wiekowych oraz zapewnienie im bezpieczeństwa. Nova Projekt podejmie się także przebudowy zabytkowego, pochodzącego z 1903 roku budynku przy ul. Kwietniewskiego 11.

Prace wykonuje firma Efekt Sp. z o. Pod koniec września trwa jeszcze rozbiórka kamienicy przy ul. Kwietniewskiego. Ciężki sprzęt pracownicy odstawili na bok, a rozbiórka prowadzona jest ręcznie.

- Inwestycja budzi duże emocje wśród mieszkańców Bytomia. Uspokajamy wszystkich - frontowa ściana budynku pozostanie i poddana będzie renowacji i zostanie połączona z przeszkloną konstrukcją stalową. Całość stanowić będzie fragment przestrzeni miejskiej przyjaznej mieszkańcom - obiecują pracownicy firmy Efekt.

Szklana fasada odgrodzi miejsce spotkań od ruchliwej ulicy

W sierpniu wprowadzono przez przygotowane przekucia przez stropy wszystkich kondygnacji pierwsze elementy stalowej konstrukcji, która będzie podtrzymywać frontową ścianę kamienicy przy ul. Kwietniewskiego 11 w Bytomiu. Opuszczanie kilkutonowych elementów wymagało niesamowitej precyzji operatora dźwigu i współpracujących z nim członków ekipy montażowej. Akcja trwała 13 godzin.

W lipcu z kolei specjaliści wykonali mikropale pod zaprojektowaną konstrukcję stalową. Wprowadzenie maszyny do piwnicy budynku wymagało m.in. rozebrania stropu na poziomie parteru budynku.

Przy ul. Kwietniewskiego powstaną siłownia plenerowa, labirynt dla dzieci oraz postawione zostaną ławeczki.

- W części frontowej budynku nr 11 nienaruszona zostanie elewacja, która przejdzie wyłącznie prace konserwatorskie. Celem szklanej fasady będzie odgrodzenie gwarnej ulicy od miejsca integracji społecznej - wyjaśnia Krzysztof Grzelczak, odpowiadający za tę inwestycję.

Inwestycja ma być zakończona do połowy 2023 roku. Dofinansowanie na nią w wysokości 5,7 mln złotych zostało przyznane w połowie 2019 roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon