Ukraińskie miasto wdzięczne Bytomiowi za pomoc. Mariusz Wołosz honorowym obywatelem

Po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą Bytom udowodnił, że zawarte partnerstwa mają znaczenie. Miasto i jego mieszkańcy natychmiast ruszyli z pomocą dla partnerskiego Drohobycza. Ten w ramach wdzięczności postanowił uhonorować naszego prezydenta.

Hubert Klimek / UM Bytom
Honorowy wolosz

75-tysięczny Drohobycz jest zamieszkiwany przez ponad 2 tysiące Polaków. Oba miasta zaczęły ze sobą współpracować w 2009 roku, a dwa lata później, dokładnie 5 grudnia 2011 r., podpisano oficjalną umowę partnerską. Bytom i Drohobycz zobowiązały się w niej do prowadzenia wspólnych działań w dziedzinie oświaty, kultury, sportu, gospodarki oraz ochrony środowiska.

Gdy w lutym 2022 r. Rosja napadła na Ukrainę Bytom jako jedno z pierwszych polskich miast ruszył z pomocą na dużą skalę. Do Drohobycza trafiła pomoc humanitarna, w tym ambulans, medykamenty, generatory prądotwórcze, odzież, żywność, sprzęty gospodarstwa domowego, czy materiały budowlane. Jak oszacowała Fundacja Petralana, która wspierała Bytom w tych działaniach, wartość udzielonej pomocy wyniosła ponad 300 tys. zł.

Mer Drohobycza wielokrotnie dziękował bytomianom za wsparcie. Miasto Brunona Schulza po wybuchu wojny przyjęło z innych regionów Ukrainy ponad 20 tysięcy uchodźców, czyli blisko 1/4 swojej populacji. Bez pomocy z zewnątrz znacznie trudniej byłoby im zapewnić godne warunki do przeżycia.

W czerwcu 2022 r. mer Taras Kuczma osobiście przyjechał do Bytomia, aby wyrazić wdzięczność za udzieloną pomoc. Teraz władze ukraińskiego miasta zdecydowały się na wykonanie kolejnego gestu - przyznano Mariuszowi Wołoszowi odznaczenie Honorowego Obywatela Miasta Drohobycza.

- Jestem wzruszony i dziękuję za tak ważne wyróżnienie. Odkąd nawiązaliśmy współpracę z Drohobyczem jesteśmy z wami. Wiemy, że w tym konflikcie ukraińscy żołnierze stają w obronie całego cywilizowanego świata i jego wartości. Jesteśmy wdzięczni za to bohaterstwo - mówił prezydent Mariusz Wołosz, podczas uroczystości nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Drohobycza.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon