Ukraińskie pierogi w Bytomiu. Błyskawicznie znikają z półek

Kilka Ukrainek zaczęło przygotowywać w Bytomiu domowe wareniki, czyli ukraińskie pierogi. Można je kupić w Zeltrze. Pierwszego dnia cały zapas sprzedał się na pniu.

Do Bytomia przyjechała liczna grupa uchodźców z Ukrainy. Wśród nich znalazła się Ola, Inna, Julia, Natalia, Iryna, Maria oraz Ola. Wszystkie porzuciły swoje dotychczasowe życie w Kijowie, Lwowie, Tarnopolu etc., uciekając przed wojną.

Żadna z nich nie chce siedzieć bezczynnie i rozmyślać o wojnie, więc wspólnie postanowiły zacząć lepić i sprzedawać ukraińskie pierogi - wareniki.

- To normalne, że jest w nich dużo lęku i niepewności, ale też widzimy, że to są silne kobiety, które chcą pracować. I tak zrodził się pomysł wspólnego lepienia pierogów. Łączenie kultur i tradycji doskonale sprawdza się w kuchni, więc serdecznie zapraszam na prawdziwe wareniki - mówi Irena Karanets, Ukrainka mieszkająca w Bytomiu.

Pierogi błyskawicznie znikają z półek

Kuchnię i niezbędny sprzęt Ukrainkom udostępnił Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich. Miejsce do sprzedaży zapewniła restauracja Zelter przy ul. Strażackiej 3A, gdzie od wtorku, 15 marca, można kupować domowe wareniki. Sprzedaż odbywa się w dni powszednie od 13.00 do 22.00. Trzeba się jednak spieszyć, bo pierwszego dnia szybko sprzedał się cały zapas.

Jeden zestaw siedmiu pierogów to cegiełka o wartości 10 złotych. Całość zebranych pieniędzy trafia do Ukrainek, które przygotowują wareniki, dlatego mile widziane są płatności gotówką.

Kucharki obiecały, że jeśli wareniki będą mieć wzięcie, to poszerzą swoje menu o kolejne potrawy, np. pielmieni i barszcz ukraiński.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Smaki ukrainy

Po ich pierogi ustawiały się kolejki. Teraz otwierają bistro

Brak popołudniowych planów? Zimowy ogródek Biała Małpa Multitap zaprasza!

Zimowy ogródek Biała Małpa Multitap zaprasza!

Kiedy mniej znaczy więcej, czyli dlaczego warto czytać etykiety

Kiedy mniej znaczy więcej, czyli warto czytać etykiety

Meble ze stali nierdzewnej zdjęcie główne

Meble ze stali nierdzewnej

Pokojowa manifestacja na Rynku w Bytomiu

Bytomianie solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA]

Byt zdjecie glowne

Lubuskie – polska Toskania na zachodzie kraju

Byt rączka3

Grillowe inspiracje znanego kucharza Remigiusza...