Ulicę Piłsudskiego czeka rewolucja. Zmienią się zarówno kamienice i ulica

Dzięki połączeniu unijnych i rządowych funduszy jedna z najpiękniejszych, ale jednocześnie najbardziej zaniedbanych ulic przejdzie gruntowną modernizację. Ulicę Piłsudskiego czeka prawdziwa rewolucja.

Ulica pilsudskiego

Jesienią informowaliśmy o pozyskaniu przez miasto blisko 30-milionowej dotacji na przebudowę kanalizacji w ścisłym centrum wraz z budową zbiornika retencyjnego pod placem Sobieskiego, co ma raz na zawsze rozwiązać problem zalewania ulicy Piłsudskiego. Po zakończeniu prac pod ziemią robotnicy mają zająć się tym, co na powierzchni. Powstanie więc nowa nawierzchnia jezdni oraz chodniki. Więcej na ten temat przeczytasz pod tym linkiem.

Dziś prezydent Mariusz Wołosz podał kolejną dobrą wiadomość dla mieszkańców ulicy Piłsudskiego. 7 lutego podpisano umowę z wykonawcą, który przeprowadzi generalny remont siedmiu kamienic przy ul. Piłsudskiego w ramach projektu „Rewitalizacja podobszarów 10, 11, 12, 13 - Bytom Śródmieście, Rozbark”. Wartość prac wyniesie ponad 19,3 mln zł, z czego aż 15,4 mln zł zostanie pokryte ze środków zewnętrznych, a tylko 3,9 mln zł wyłoży miasto ze swojego budżetu. Przetarg na przebudowę kamienic wygrała firma Efekt sp. z o.o. z Chorzowa.

- Projekt rewitalizacji kamienic w Śródmieściu to projekt, który udało nam się uratować. Był znacząco niedoszacowany, kilkukrotnie przetargi pozostawały bez rozstrzygnięcia. Zależało nam na tym, aby wyremontować kamienice przy ul. Piłsudskiego. Dzięki dobrej współpracy z Marszałkiem Województwa Śląskiego, pozyskaliśmy dodatkowe środki w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej i wyłoniliśmy wykonawcę w ramach postępowania - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Inwestycja zostanie zrealizowana w systemie projektuj-wybuduj, co oznacza, że wykonawca będzie musiał wpierw przygotować dokumentację projektową oraz uzyskać konieczne pozwolenia i uzgodnienia, a dopiero po tym rozpocznie się faza budowlana. Całość powinna potrwać nie dłużej, niż 14 miesięcy, czyli już w drugim kwartale 2023 roku będziemy mogli cieszyć oczy widokiem odnowionych kamienic.

Zmodernizowane zostaną budynki przy ul. Piłsudskiego 34-36, 38, 40, 42, 44 i 55 oraz przy ul. Kwietniewskiego 23. Zakres prac obejmie m.in. docieplenie ścian, montaż kotłów gazowych do centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, odnowienie klatek schodowych, wymianę stolarki okiennej i instalacji (elektrycznych, wod-kan, gazowych), remont dachów, a także zagospodarowanie terenów wokół budynków.

- Chcemy nie tylko poprawić stan budynków komunalnych i przestrzeni wokół nich, ale również pozyskać kolejne lokale mieszkalne wyposażone we wszystkie niezbędne media - mówi Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia.

Po zakończeniu prac południowa pierzeja ulicy wreszcie dorówna urodą północnej, gdzie spora część kamienic w ostatnich latach została odnowiona przez prywatnych inwestorów. Warto przypomnieć, że niedawno zakończyła się modernizacja Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, który znajduje się na rogu z ul. Piekarską.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon