Utrudnienia przy Urzędzie Miasta. Zamkną przejazd tramwajowy

Kierowcy muszą liczyć się z poważnymi utrudnieniami na ulicy Chrzanowskiego. W związku z prowadzoną przebudową torowisk tramwajowych newralgiczny odcinek zostanie zamknięty.

UM Bytom
Przejazd tarnogorska
- Przebudowa torowiska tramwajowego z centrum do zajezdni w Stroszku to jedna z najważniejszych inwestycji tramwajowych w naszym mieście. Jej realizacja wchodzi w decydujący etap związany z dobudową drugiego torowiska przy ul. Tarnogórskiej i przebudową tramwajowego węzła rozjazdowego przez ul. Chrzanowskiego - powiedział Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Już we wtorek, 17 października zostanie zamknięty odcinek ulicy Chrzanowskiego w rejonie Szkoły Mistrzostwa Sportowego i Urzędu Miejskiego, natomiast ulica Tarnogórska zostanie zwężona, lecz jej przejezdność zostanie utrzymana w obu kierunkach. Utrudnienia drogowe w tym miejscu potrwają co najmniej do 17 grudnia.

Na ten czas zostaną wprowadzone objazdy:

  • dojazd do Urzędu Miejskiego przy ul. Parkowej będzie możliwy tylko od strony skrzyżowania ul. Chrzanowskiego z Wrocławską. Kierowcy jadący ulicą Tarnogórską lub ul. Strzelców Bytomskich od strony Tarnowskich Gór, aby dojechać do Urzędu Miejskiego będą musieli kierować się do skrzyżowania ul. Strzelców Bytomskich i Wrocławskiej, a następnie ulicą Wrocławską do skrzyżowania z ul. Chrzanowskiego;
  • kierowcy wyjeżdżający z Urzędu Miejskiego w kierunku ul. Strzelców Bytomskich będą musieli kierować się do skrzyżowania ul. Chrzanowskiego z ul. Wrocławską, a następnie ul. Wrocławską, Kolejową i Powstańców Warszawskich do ul. Strzelców Bytomskich;
  • od strony ulicy Tarnogórskiej w kierunku ulicy Wrocławskiej i ul. Parkowej objazd zostanie poprowadzony następującymi ulicami: Chrzanowskiego - Strzelców Bytomskich - Wrocławską i ponownie ulicą Chrzanowskiego;
  • od strony ul. Wrocławskiej w kierunku ulicy Tarnogórskiej objazd zostanie poprowadzony następującymi ulicami: Wrocławską - Kolejową - Powstańców Warszawskich - Chrzanowskiego.

Urząd Miejski apeluje do kierowców o zachowanie ostrożności i stosowanie się do zmian w organizacji ruchu.

Największa inwestycja tramwajowa w Bytomiu od lat

Powyższe prace będą prowadzone w ramach modernizacji torowisk tramwajowych z centrum Bytomia do Zajezdni Stroszek. Wartość tego przedsięwzięcia wyniesie aż 88,5 mln zł. Przebudowane zostanie łącznie 14 kilometrów toru, z czego większość zostanie wykonana w technologii klasycznej na podkładach strunobetonowych, zaś przejazdy torowo-drogowe i przejścia przez torowisko powstaną z użyciem prefabrykowanych płyt betonowych. Inwestycja obejmuje również modernizację układu zasilania, wymianę słupów i sieci trakcyjnej, budowę nowych peronów oraz montaż elektrycznego sterowania wraz z podgrzewanymi zwrotnicami i systemem smarownic minimalizujących hałas.

W rejonie ulicy Tarnogórskiej wykonawca rozebrał już stare torowisko i sieć trakcyjną, po czym przystąpił do prac ziemnych oraz ułożenia warstwy stabilizującej pod nowe torowisko. To jedyny odcinek na tej linii, na którym występowało zwężenie do jednego toru. W ramach przebudowy powstanie drugi tor, dzięki czemu cała trasa od Śródmieścia do Suchej Góry będzie już dwutorowa. W tym celu jednak konieczna będzie wycinka drzew w pobliżu szkoły sportowej. Spółka Tramwaje Śląskie uzyskała już pozytywne decyzje Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na usunięcie dziesięciu topoli. Drzewa nie tylko kolidują z nowym torowiskiem, ale też poprzez płytki system korzeniowy od lat rozsadzają tamtejszy chodnik, co wręcz uniemożliwia poruszanie się po nim osobom z niepełnosprawnościami, czy rodzicom z wózkami dziecięcymi. Co więcej, część z tych topoli jest pochylona, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych, pasażerów i przejeżdżających samochodów z uwagi na typową dla tego gatunku łamliwość.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowicka z gory

CUD! Na Katowickiej znów pojawili się robotnicy

Linia 38 Bytom

Była najkrótszą linią tramwajową Europy. Teraz „bana” wraca

Kabina tramwajowa piekarska

Tramwaj na Piekarskiej. Pierwszy raz od ponad roku

Przebudowa przy walickim

Przebudowa Piekarskiej i Sądowej w Bytomiu: To już końcówka

Przebudowa linii tramwajowej na Stroszek

Przebudowa linii tramwajowej na Stroszek z obsuwą

Bytom Stroszek

Wracają tramwaje na Stroszek i Dymitrow

Bytom ul. Katowicka

Wezwano wykonawcę do naprawy nawierzchni na ul. Katowickiej