W Bytomiu jak na Marsie. Na hałdzie powstała baza kosmiczna

Przebywając na terenach pogórniczych można poczuć się jak na innej planecie. Skalisty krajobraz, jałowa ziemia i surowe warunki zachęciły badaczy do przeprowadzenia w Bytomiu kosmicznego eksperymentu.

Członkowie Koła Naukowego Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego założyli marsjańską bazę na hałdzie po dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Powstańców Śląskich przy ulicy Magdaleny. Składają się na nią kamper pełniący funkcję części mieszkalnej oraz samochód dostawczy, w którym mieści się część badawcza. Oba pojazdy zostały połączone ze sobą śluzą (namiotem). Całość stanowi tzw. analogową bazę kosmiczną.

Choć taka baza jest daleka od filmowych wyobrażeń, to ma w sposób praktyczny symulować na Ziemi warunki kosmiczne - w tym przypadku marsjańskie. W miarę możliwości astronauci analogowi starają się w niej zachowywać i żyć według zasad, jakie panują w przestrzeni kosmicznej. Uczestnikami projektu RAF-Analog Space Mission są: Natalia Godlewska – studentka astronomii i zastępczyni kierownika projektu, Norbert Nieścior – student fizyki oraz Piotr Lorek – student biotechnologii oraz chemii medycznej. Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest prezes koła Mikołaj Zawadzki.

– Astronauci będą mogli opuszczać stanowisko jedynie w kombinezonach kosmicznych, głównie ze względu na założenie, że są w kosmosie - informuje kierownik projektu Mikołaj Zawadzki, który pełni funkcję naziemnej kontroli misji. - Liczymy na to, że poza ciekawymi wynikami badawczymi projekt – dzięki jego wieloaspektowości – pozwoli nam wykorzystać wnioski do stworzenia w przyszłości kolejnych analogowych baz kosmicznych, znacznie bardziej rozwiniętych od tej, nad którą pracujemy aktualnie – dodaje Mikołaj Zawadzki.

Marsjańska misja w Bytomiu potrwa 10 dni. W tym czasie trzej astronauci będą przebywać w warunkach imitujących życie na Marsie. Ich zadaniem będzie przeprowadzenie szeregu badań: geofizycznych, geologicznych, psychologicznych, a także astrobiologicznych. Uczestnicy projektu m.in. pobiorą próbki skalne w celu wykonania badań paleomagnetycznych, przeprowadzą badania z zakresu magnetometrii (pomiaru ziemskiego pola magnetycznego) oraz badania przy użyciu sondy geologicznej.

Pokopalniana hałda w sąsiedztwie centrum handlowego M1 powstała w wyniku składowania odpadów powydobywczych z dawnej KWK Powstańców Śląskich. Zaczęto ją usypywać na początku lat 80. XX wieku. Znajdują się tam skały pochodzące z przeróbki węgla kamiennego. Można tam znaleźć piaskowiec oraz łupki ilaste i piaszczyste.

- Mając na uwadze problematykę tego terenu, jak i zaraz jego możliwości, poza pracą związaną z rozwiązywaniem problemów tam występujących, udało się nam nawiązać współpracę naukowo – badawczą z takimi instytucjami jak: Politechnika Śląska, Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza, Polska Akademia Nauk czy Główny Instytut Górnictwa – powiedział Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Projekt „Symulacja misji marsjańskiej – przygotowanie analogowej bazy kosmicznej” uzyskał dofinansowanie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Opiekunem przedsięwzięcia jest prof. Konrad Kossacki z Instytutu Geofizyki Wydziału Fizyki UW. Projekt wspierają również prof. Szymon Malinowski, dyrektor Instytutu Geofizyki, oraz prof. Łukasz Kruszewski z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon