W Bytomiu powstanie mapa drzew. Dzięki niej mieszkańcy zapobiegną zbędnym wycinkom

Już po raz drugi odbędzie się spotkanie z inicjatorami projektu tworzenia Mapy Drzew Bytomia. Tematem przewodnim będzie trwająca na terenie miasta inwentaryzacja drzew. Zaproszeni goście opowiedzą o stworzonej przez nich aplikacji ułatwiającej cały proces oraz o efektach akcji, dzięki którym poprawi się stan drzew.

Łukasz Kasperki
Mapa Drzew Bytomia

Małgorzata Godlewska oraz Szymon Iwanowski w listopadzie 2022 roku razem z mieszkańcami miasta stworzyli projekt Mapy Drzew Bytomia, czyli społecznej akcji inwentaryzacji drzew. Pierwszy spacer inwentaryzacyjno-dendrologiczny poprowadziła bytomska botaniczka Julia Góra. Spotkanie odbyło się wówczas Parku Miejskim im. F. Kachla i przyciągnęło dużą grupę osób zainteresowanych.

Drugie wydarzenie w ramach tego projektu odbędzie się w sobotę, 7 stycznia o godzinie 12:00. W Centrum Organizacji Pozarządowych na Placu Sobieskiego 3 uczestniczący dowiedzą się o nowej aplikacji, która ułatwi proces inwentaryzacji oraz o działaniach mających na celu utrzymanie starego drzewostanu.

- Projekt społecznej inwentaryzacji drzew nie jest nowy, naszą inspiracją są działania Społecznych Opiekunów Drzew z Łodzi - mówi Anna Niezgodzka, jedna z inicjatorek projektu. - W tym mieście udało się już zinwentaryzować prawie 15 tysięcy drzew i wdrożyć efektywne działania pielęgnacyjne - dodaje.

Czym jest Mapa Drzew?

Dzięki powstałemu w listopadzie 2022 roku projektowi mieszkańcy, miasta będą mieć dostęp do konkretnych danych - w tym m.in. ile konkretnie drzew rośnie w Bytomiu oraz w jakim są stanie.

- Ta wiedza pozwoli na pozwoli nam wszystkim zapobiegać nieuzasadnionym wycinkom i przypomnieć wszystkim jak istotna jest regularna, przemyślana pielęgnacja drzew. Żadne cenne drzewo nie zniknie już z dnia na dzień z krajobrazu naszego miasta, wspólnie zadbamy o zielony Bytom - mówi Ewa Surowiec, pomysłodawczyni całej akcji.

Pozostałe informacje w temacie projektu są dostępne na stronie wydarzenia.

Korony drzew

Może Cię zainteresować:

Wytną obumarłe drzewa

Autor: Daniel Lekszycki

19/09/2021

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon