W Bytomiu uczą się studenci z kilkudziesięciu krajów. Właśnie odebrali dyplomy

W sali sesyjnej bytomskiego magistratu odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów studentom Kijowskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczelnia już ponad rok kształci w naszym mieście setki studentów z kilkudziesięciu krajów świata.

Hubert Klimek / UM Bytom
Wręczenie dyplomów absolwentom KUM

Na bytomskich ulicach w ostatnich miesiącach pojawiło się wielu przedstawicieli innych grup etnicznych, niż nasza, środkowoeuropejska. To właśnie studenci Kijowskiego Uniwersytetu Medycznego, który po wybuchu wojny w Ukrainie przeniósł część swojej działalności do naszego miasta. Bazę szkoleniową dla młodych adeptów medycyny stanowi Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Wrocławskiej, dysponujące odpowiednią infrastrukturą, w tym m.in. pracownią rentgenologiczną, anatomiczną, fizjoterapeutyczną i dentystyczną. Z kolei dawna Szkoła Podstawowa nr 21 w Karbiu została przekształcona w akademik dla 160 osób.

KUM kształci 500 studentów z 62 krajów na trzech kierunkach: medycyna, stomatologia i farmacja. W tym roku uczelnia zanotowała rekordową rekrutację na pierwszym i drugim roku oraz doskonałe wyniki w rekrutacji rezydentów klinicznych. Studenci z bytomskiego kampusu odbywają również praktyki w szpitalach, aptekach i klinikach dentystycznych na terenie okolicznych miast. W lipcu uczelnia podpisała porozumienie o współpracy w zakresie szkolenia i praktycznej nauki zawodu z Piekarskim Centrum Medycznym.

Zajęcia odbywają się stacjonarnie, natomiast część studentów uczestniczy w nich w trybie online. Kształcenie zostało podobnie zorganizowane w Kijowie i jednostkach zamiejscowych w Charkowie i Dnieprze, które jednak z powodu prowadzonych działań wojennych działają w ograniczonym zakresie.

- Ze względu na trudną sytuację charkowska filia została przeniesiona do Równego, w Dnieprze nadal funkcjonuje lecz w ograniczonym zakresie. Kilka naszych budynków uniwersyteckich w stolicy zostało uszkodzonych w wyniku ostrzału rakietowego - powiedział Oleksandr Pokanevych, prezydent Kijowskiego Uniwersytetu Medycznego.

17 lipca w sali sesyjnej Rady Miejskiej w Bytomiu wręczono dyplomy 51 absolwentom, którzy przez 5 lat studiowali w Kijowie, zaś szósty rok studiów spędzili w Bytomiu. Absolwentom gratulowali zastępca prezydenta Bytomia Adam Fras, przewodniczący Rady Miejskiej Michał Staniszewski, prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj oraz Kinga Wieczorek, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, natomiast Oleksandr Pokanevych z KUM podziękował bytomianom za ogromne wsparcie i pomoc.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Zstio bytom

Bytomskie licea i technika cieszą się zainteresowaniem

Bytomian finalistą Studenckiego Nobla

Bytomianin został finalistą Studenckiego Nobla

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...