W bytomskim schronisku zbudowano ule. Tysiące pszczół znalazło dom

Zakładanie uli w mieście pomaga ratować populację pszczół. Dlatego w Bytomiu powstała kolejna pasieka, tym razem na terenie bytomskiego schroniska dla bezpańskich zwierząt.

Bytomskie schronisko dla bezpańskich zwierząt przy ul. Łaszczyk okazało się doskonałym miejscem na nowy dom dla zapylaczy. Już wkrótce powstanie tu egzotarium oraz gadziarnia.

To doskonałe miejsce dla pszczół, bo nie występują tu opryski i inne niekontrolowane działania ludzkie, które utrudniałyby życie pszczołom. Owady mają tu ogromną bazę pokarmową – mówi Urszula Mazurowska, pszczelarka, która opiekuje się miechowickimi ulami. Założyła także pierwszą miejską pasiekę na Szombierkach, a na co dzień edukuje zainteresowanych tematem pszczelarstwa.

Gmina Bytom ufundowała 10 uli, pozostałe 3, na mocy porozumienia z miastem, zostały wykonane z materiałów z recyklingu przez Fundację Odzyskaj Środowisko. Posiadają wszystko to, co każde standardowe mieszkanie dla pszczół, a więc: dennicę, dwa korpusy wyposażone w ramki z węzą oraz daszek. Wyróżniają go elementy pozyskane z recyklingu, lecz całkowicie bezpieczne dla pszczół i otoczenia.

Chcieliśmy wyjść naprzeciw mieszkańcom, którzy składają do nas zapytania gdzie szukać pszczoły, gdzie mogą się tego nauczyć – mówi Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska – Każdy może mieć tak naprawdę na ogródku swoją pasiekę, a tutaj może zebrać pierwsze doświadczenie z tym tematem związane – dodaje.

Chociaż życie pszczół trwa zaledwie 45 dni, w tym czasie jest ona w stanie zrobić naprawdę wiele dobrego. Najważniejszym zadaniem tych owadów jest oczywiście zapylanie. Szacuje się, że aż 80% wytwarzanej żywności to efekt pracy pszczół miodnych oraz innych owadów z ich rodziny.

Bardzo entuzjastycznie zareagowaliśmy na pomysł powstania pasieki na terenie schroniska – mówi Anna Kornas ze Schroniska dla bezpańskich zwierząt w Bytomiu – Postanowiliśmy się tym tematem zająć, żeby dbać o to nasze środowisko – dodaje.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Mapa S11

S11 polepszy komunikację Bytomia z miastami ościennymi

Projekt bez tytułu 6

Zmienia się właściciel elektrociepłowni Szombierki

Prof. Tomasz Pietrzykowski

„Bytomiu, patrz uważnie, co się stało w Nikiszowcu”

Polana w lesie

Nadleśnictwo chce mocno przerzedzić bytomski las

Bytom. Urząd Miejski

Bytom drugi od końca w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego