W Katowicach reprezentacja Polski kobiet będzie walczyć w Hokejowych Mistrzostwa Świata. Wstęp na wszystkie mecze jest bezpłatny

Od 8 do 14 kwietnia na lodowisku Jantor w Katowicach rozgrywane będą Mistrzostwa Świata Kobiet Dywizji IB. Hokejowe Orlice zmierzą się z Kazachstanem, Słowenią, Włochami, Chinami i Koreą Południową.

Hokejowe Mistrzostwa Świata bytomski

W światowym rankingu Biało-Czerwone plasują się na 20. miejscu. Spośród drużyn, z którymi będą rywalizować Polki, Włochy (16. pozycja), Chiny (17. miejsce) i Korea Południowa (18. pozycja) są sklasyfikowane wyżej.

Pokonały mocne Holenderki

W poprzednim roku Hokejowe Orlice pokazały, że potrafią wygrywać z silnymi rywalkami. W turnieju prekwalifikacyjnym do Igrzysk Olimpijskich 2022, który odbył się na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów w Bytomiu, Kadra Narodowa pokonała mocne Holenderki 3:2. To był bardzo dramatyczny mecz, bo na osiem minut przed końcem spotkania rywalki prowadziły 2:0, Polki zaczęły jednak przeważać i w 105 sekund strzeliły trzy gole! – Dla mnie to najważniejszy i najlepszy moment w życiu – zaznaczała wtedy wzruszona Kamila Wieczorek, która świetnie spisała się w tym meczu i zagra także w kwietniowych mistrzostwach.

Bytomskie złotka

W bytomskim turnieju świetnie spisywały się zawodniczki Polonii, które w tym roku pokazały klasę w Polskiej Lidze Hokeja Kobiet. Niebiesko-czerwone pokonały w finale w dwumeczu Stoczniowca Gdańsk i zdobyły po raz jedenasty mistrzostwo Polski! Rewanżowy mecz na Lodowisku im. Braci Nikodemowiczów oglądało ponad 1400 widzów! Od 2016 roku nasza drużyna zdobyła siedem kolejnych tytułów mistrzowskich. Liderką Polonii i reprezentacji Polski jest Karolina Późniewska, która trenowała hokej zanim powstały jeszcze żeńskie drużyny. Zawodniczka ćwiczyła wtedy z młodzikami Polonii Bytom. Późniewska kilka razy była wybierana najlepszą hokeistką w kraju i nazywana jest „Czerkawskim w spódnicy". Czołowy zawodniczkami Kadry Narodowej Seniorek są również inne bytomskie hokeistki: Patrycja Sfora i Klaudia Chrapek. To zawodniczki, które potrafią precyzyjnie uderzyć, przyspieszyć grę oraz są świetnie wyszkolone.

Karolina Późniewska
Karolina Późniewska

Szybkie tempo, walka do końca

Przygotowując się do turnieju, reprezentacja Polski wygrywała w meczach w EWHL (Europejska Liga Hokeja Kobiet), gdzie grała pod szyldem Silesian Metropolis Katowice. Polki pokonały m.in. włoską drużyną EVB Eagles South Tyrol oraz austriacką KSV Neuberg Highlanders.

– Rozgrywki EWHL stoją na wysokim poziomie. Poza dobrymi europejskimi zawodniczkami, grają w tych drużynach hokeistki z Kanady i Stanów Zjednoczonych. Mecze są prowadzone w szybkim tempie, walka trwa do ostatniej sekundy i z udziału w EWHL czerpiemy sporo korzyści – zaznacza Zbigniew Wróbel, selekcjoner reprezentacji Polski.

Licząc na doping kibiców

Mistrzostwa odbędą się na lodowisku Jantor. – Bardzo liczymy na doping kibiców. Gramy we własnej hali, a lodowisko w Janowie znam dobrze. Od dziecka przebywałem w tym obiekcie, gdzie również grałem, będąc zawodnikiem JKH GKS Jastrzębie. Na tym lodowisku występował również mój ojciec oraz wujkowie – dodaje selekcjoner reprezentacji Polski.

Wstęp na spotkania jest bezpłatny. Mecze będą transmitowane w TVP Sport i Polskihokej.tv. Partnerami Mistrzostw są Województwo Śląskie, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Miasto Katowice.

Terminarz Turnieju Mistrzostwa Świata Kobiet Dywizji IB

Lodowisko Jantor, Katowice-Janów
ul. Nałkowskiej 11, 40-425 Katowice

Piątek, 8 kwietnia
Słowenia – Włochy, godz. 13:00
Chiny – Korea Południowa, godz. 16:30
Kazachstan – Polska, godz. 20:00

Sobota, 9 kwietnia
Korea Południowa – Kazachstan, godz. 13:00
Włochy – Chiny, godz. 16:30
Polska – Słowenia, godz. 20:00

Poniedziałek, 11 kwietnia

Słowenia – Chiny, godz. 13:00
Włochy – Kazachstan, godz. 16:30
Korea Południowa – Polska, godz. 20:00

Wtorek, 12 kwietnia

Chiny – Kazachstan, godz. 13:00
Korea Południowa – Słowenia, godz. 16:30
Polska – Włochy, godz. 20:00

Czwartek, 14 kwietnia
Włochy – Korea Południowa, godz. 13:00
Kazachstan – Słowenia, godz. 16:30
Polska – Chiny, godz. 20:00

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon