W muzeum o Gustawie Gwozdeckkim

Październikowe spotkanie z malarstwem prowadzone przez Agnieszkę Bartków z Działu Sztuki Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu dotyczyć będzie osoby i twórczości Gustawa Gwozdeckiego.

Bytomski4 Gustaw Gwozdecki Ksiezyc 1906

Gustaw Gwozdecki Ksiezyc 1906Ten polski malarz, rzeźbiarz i grafik przełomu wieków już za życia zyskał sławę i uznanie różnych środowisk artystycznych. Dziś nieco zapomniany może zostać na nowo odkryty przez każdego kto zawita w środę, 16 października, o godzinie 16.30 w świetlicy muzealnej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Gustaw Gwozdecki urodził się 23 maja 1880 w Warszawie. Na przełomie XIX i XX wieku związany był z symbolizmem, ale wkrótce stał się jednym z czołowych reprezentantów modernizmu i wczesnego ekspresjonizmu w Polsce. Już w 1903 r., w wieku 23 lat, pojechał do Paryża jako stypendysta TZSP w Warszawie, a rok później zadebiutował w Salonie Jesiennym. Odtąd regularnie wystawiał swoje obrazy i rzeźby na paryskich Salonach, jednocześnie wysyłając sporo prac na wystawy w kraju oraz eksponując je w Wiedniu i Berlinie. Gwozdecki jest jedynym polskim artystą, którego malarstwo czerpiąc z odkryć fowizmu osiągnęło w latach 1910-1914 pełnię oraz silny wyraz indywidualny, a artysta zyskał sobie miano polskiego „fowisty”. Ceniony przez ówczesne, polskie środowisko artystyczne, zyskał jednocześnie wysoką oceną awangardowej krytyki francuskiej. Przyjaciółmi oraz gorącymi zwolennikami jego sztuki byli tak wybitni krytycy jak Guillaume Apollinaire czy młody krytyk André Salmon. Od 1916 r. na zmianę przebywał w Paryżu i Nowym Jorku, gdzie powołano go, wyrażając uznanie dla jego twórczych dokonań, na prezesa nowojorskich Salonów Dorocznych. Artysta zmarł nagle w swej paryskiej pracowni 8 marca 1935 roku.

*Na zdjęciu: Gustaw Gwozdecki, Księżyc, 1906, obraz z Galerii Malarstwa Polskiego Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, fot. Tomasz Szemalikowski

Termin: 16 października, godz. 16.30
Prowadzi: Agnieszka Bartków
Miejsce: świetlica, gmach główny

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon