W odrestaurowanej sali koncertowej stanął mercedes wśród fortepianów

To naprawdę dobry czas w historii bytomskiej szkoły muzycznej. Placówka po wielu latach doczekała się renowacji zabytkowego gmachu oraz przepięknej auli, a teraz jeszcze wzbogadziła się o wysokiej klasy fortepian koncertowy.

Arkadiusz Kuc
Kawai sk ex ep w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Bytomiu

Niemal równo rok temu zakończyły się prace remontowe, w wyniku których swój dawny blask odzyskał zabytkowy gmach wybudowany w 1870 roku według projektu Paula Jackischa. Odnowiono wówczas ceglaną fasadę Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina oraz szkolną aulę, która pełni również funkcję sali koncertowej.

Zmiany, jakie zaszły w auli zapierają dech w piersiach. Już przed remontem nie dało się odmówić jej uroku, jednak w trakcie zdejmowania starych warstw malarskich i demontażu sceny okazało się, że wnętrze pierwotnie było utrzymane w zupełnie innej kolorystyce. Postanowiono więc ją przywrócić, dzięki czemu dziś możemy podziwiać piękną zieleń na ścianach, a także czerwone i niebieskie akcenty na bogatych detalach architektonicznych oraz mnóstwo złoceń. Całość rozświetla wspaniały żyrandol, zaś w ciągu dnia do środka wpada słońce przez kolorowe witraże autorstwa Lucjana Kota.

Nowy fortepian dla szkoły muzycznej w Bytomiu

W tym przepięknym wnętrzu stanął niedawno piękny instrument. Dyrekcji placówki udało się przekonać Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do zakupu fortepianu koncertowego Kawai SK-EX EP w ramach rządowego programu Infrastruktura szkolnictwa artystycznego. Wydano na niego aż 655 999,59 złotych.

Kawai SK-EX jest budowany ręcznie z najlepszych materiałów przez najbardziej wykwalifikowanych mistrzów tego fachu w Japonii. Już sama jego waga i rozmiary robią wrażenie, bo ten konkretny model waży ponad pół tony i jest długi niemal na 3 metry. W ciągu roku powstaje zaledwie 20 takich instrumentów. Po ukończeniu tworzenia każdego egzemplarza jest on bardzo dokładnie testowany, ustawiany i strojony w specjalnym, wygłuszonym laboratorium. Dopiero potem trafia do docelowego miejsca.

Bytomska szkoła muzyczna jest teraz jednym z niewielu miejsc w Polsce, gdzie można usłyszeć brzmienie tak wspaniałego fortepianu. Placówka regularnie organizuje koncerty, więc każdy może przekonać się o tym na własne uszy ;)

Aula Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przed i po remoncie

Może Cię zainteresować:

Najpiękniejsza sala koncertowa Bytomia... jeszcze bardziej wypiękniała!

Autor: Daniel Lekszycki

02/01/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon