W Polonii Bytom Rosjanie już nie zagrają

Pięciu rosyjskich hokeistów nie przystąpi do fazy play-off w MHL z Polonią Bytom. Klub zakończył z nimi współpracę z powodu wojny, którą ich kraj wszczął w Ukrainie. Wcześniej jednak dostali warunek, którego spełnienie, pozwoliłoby im nadal grać w Bytomiu.

Fot. Archiwum UM Bytom
Polonia Bytom zrezygnowała z rosyjskich hokeistów

W środę 2 marca Polonia Bytom rozpoczyna walkę o mistrzostwo Młodzieżowej Hokej Ligi. Pierwszym rywalem niebiesko-czerwonych w fazie play-off będzie Podhale Nowy Targ. Kilka godzin przed spotkaniem portal hokej.net przekazał informację, że bytomski klub zakończył współpracę z aż pięcioma zawodnikami.

Rosjanie żegnają się z Polonią

Polonia podjęła decyzję o rozstaniu się z hokeistami pochodzącymi z Rosji. Bytomianie pożegnali Daniiła Babeca, Kiriłła Kleimjonowa, Jegora Rudskoja, Walerija Polinina oraz Ilję Smirnowa.

Decyzja oczywiście jest skutkiem wojny, którą Rosja wszczęła w Ukrainie. Wojska reżimu Władimira Putina od prawie tygodnia bombardują ukraińskie miasta i zabijają cywili. Dlatego też klub nie wyobrażał sobie, aby zawodnicy z tego kraju reprezentowali Polonię w rozgrywkach.

- Nie kontynuujemy współpracy z zawodnikami rosyjskimi z wiadomych względów. Klub jest spółką miejską i stanowisko miasta jest jednoznaczne. Pomagamy Ukraińcom, mówimy stanowcze "nie" dla finansowania i wsparcia zawodników z Rosji na poziomie miejskiej spółki Polonia Bytom - mówi w portalu hokej.net wiceprezydent miasta Adam Fras.

Nie chcieli potępić działań wojennych

Jak poinformował nas klub, rosyjscy zawodnicy mieli szansę, aby pozostać w drużynie. Musieli jednak potępić działania wojenne Rosji na terenie Ukrainy. Żaden z hokeistów jednak tego nie zrobił, więc Polonia postanowiła zakończyć z nimi współpracę.

- Nasza decyzja była poprzedzona rozmowami z zawodnikami, od których oczekiwaliśmy określonej antywojennej postawy. Do tego doszła niepotrzebna, antyukraińska aktywność w mediach społecznościowych, której po prostu nie możemy akceptować. Myślę, że na tym powinniśmy zakończyć dyskusję na ten temat - mówi w portalu bytomski.pl Sławomir Kamiński, prezes BS Polonii Bytom.

Pod względem sportowym to duża strata, bo Rosjanie w sezonie zasadniczym łącznie strzelili 29 bramek, a Babec był bardzo skutecznym bramkarzem. W obecnej sytuacji jednak sport schodzi na dalszy plan. Już wcześniej zdecydowana większość międzynarodowych federacji sportowych zdecydowała się wykluczyć kluby i reprezentacje Rosji z rozgrywek międzynarodowych.

W kadrze Polonii jest także dwóch Białorusinów. Ten kraj popiera i wspomaga Putina w próbie podbicia Ukrainy. W przypadku braci Artura i Artjoma Siankiewiczów jednak sytuacja jest zupełnie inna. Mają dziadka Polaka, posiadają "Kartę Polaka" i są w trakcie ubiegania się o polskie obywatelstwo. Dlatego oni nie muszą się martwić o swoją przyszłość w Polonii.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Hokej polonia bytom mhl

Wiadomo, w której lidze zagrają hokeiści Polonii

Polonia Bytom nie obroni mistrzostwa MHL

Nie będzie drugiego tytułu. Hokeiści odpadają w półfinale

Hokeiści Polonii Bytom zakończyli sezon zasadniczy w MHL

Przebudzenie na koniec sezonu. Teraz czas na play-off!

273031144 357595473033804 7472833882582879247 n

Hokeiści pokonani po raz drugi

D4 N2397 kopia

Nie będzie kompletu zwycięstw. Piękna seria przerwana

D4 N6649 kopia

Polonia Bytom mistrzem sezonu zasadniczego MHL

Hokeiści Polonii Bytom zdominowali MHL

Hokejowa Polonia wygrała wszystko. Tytuł jest formalnością