W Skarpie Bytom powstała największa zewnętrzna sportowa ściana wspinaczkowa w Polsce

Już 1 września wspinacze będą mogli korzystać z największej zewnętrznej sportowej ściany wspinaczkowej w Polsce która powstała na terenie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych SKARPA BYTOM. Nowa konstrukcja ma ponad 20 metrów wysokości, a z jej szczytu można podziwiać panoramę Bytomia.

W Skarpie Bytom powstała największa zewnętrzna sportowa ściana wspinaczkowa w Polsce

Zewnętrzna sportowa ściana wspinaczkowa powstała w miejscu, gdzie stał komin byłej KWK “Rozbark”. Mieszkańcy Bytomia już od jakiegoś czasu mogli śledzić postępy budowy, bo nowa, ponad 20-metrowa konstrukcja jest doskonale widoczna z ulicy Chorzowskiej. Łączny koszt inwestycji to blisko 2 mln zł, z czego kwotą 1,36 mln zł budowę ściany wsparły Ministerstwo Sportu i Gmina Bytom, przekazując po 680 tys. zł.

Ewenement na skalę kraju

Nowa strefa wspinaczkowa jest obecnie największą zewnętrzną sportową ścianą wspinaczkową w Polsce. Jej wysokość to 20 metrów, a widok, jaki roztacza się ze szczytu przyprawia o zawrót głowy: – Z góry widoczna jest cała panorama Bytomia. Obecnie nie ma w Polsce drugiej takiej, całkowicie przewieszonej, ogromnej powierzchni wspinaczkowej. W tej chwili nasi routesetterzy nakręcili na nowej ścianie 6 dróg. Docelowo, czyli już wiosną 2024 roku będzie więcej – mówi Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego SKARPA BYTOM i podkreśla, że nowa atrakcja bytomskiego centrum wspinaczkowego umożliwia organizację zawodów w formacie IFSC (Międzynarodowa Federacja Wspinaczki Sportowej).

Wspinaczka dla każdego

Z atrakcji mogą korzystać nie tylko zawodowi wspinacze. – Wśród wytyczonych dróg coś dla siebie znajdą zarówno profesjonaliści jak i amatorzy wspinaczki, a nawet każda sprawna fizycznie osoba. Wyceny dróg wahają się między V/VI a VI.6, dlatego zapraszamy wszystkich chętnych do spróbowania swoich sił – mówi Miłosz Bujak, kierownik ds. personalnych Klubu Sportowego SKARPA BYTOM.

Weekend otwarcia

SKARPA BYTOM udostępni nową ścianę dla wspinaczy już w piątek, 1 września. Równolegle z otwarciem ruszy akcja WEJŚCIÓWKA ZA FOTKĘ w mediach społecznościowych. Każdy kto opublikuje na Facebooku lub Instagramie zdjęcie zrobione przy nowej ścianie, na jej tle lub ze szczytu z oznaczeniem SKARPY BYTOM oraz hasztagiem #skarpabytom, otrzyma voucher na ścianę do wykorzystania przez rok.

Nowa energia dla SKARPY BYTOM

Budowa zewnętrznej ściany wspinaczkowej to nie ostatnia inwestycja w SKARPIE BYTOM. Tuż obok Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych powstanie nowoczesne i samowystarczalne centrum transformacji energetycznej. Zielony Kwartał KWK Rozbark będzie kompleksem wielu dostępnych odnawialnych źródeł energii; od wiatru, przez słońce, wodę i biogaz aż po wodór. Produkowana energia zasili m.in. SKARPĘ BYTOM, obiekt szkoleniowo-noclegowy Przy Skarpie, 20 domków i osiedle dla osób starszych, które zostanie wybudowane w dalszej kolejności.

– Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom to modelowy przykład rewitalizacji obiektów pogórniczych. W miejscu, gdzie jeszcze dwadzieścia lat temu fedrowała kopalnia powstał jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce, który przyciąga do Bytomia miłośników wspinaczki. Z niecierpliwością czekam na dalsze etapy rozwoju inwestycji, które pokażą, że transformacja terenów pokopalnianych w centra zielonej energii jest możliwa – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Zielony kwartał KWK Rozbark będzie jednocześnie centrum edukacyjnym dla najmłodszych oraz centrum badawczym dla studentów uczelni wyższych. Wartość całej inwestycji to 100 mln zł. – Nasze ścianki wspinaczkowe już od ponad półtora roku cieszą wspinaczy z całego kraju. Ogromną rolę w realizacji tego przedsięwzięcia miała pomoc finansowa ze środków unijnych, Ministerstwa Sportu i miasta Bytom. Teraz przyszła pora na realizację kolejnych etapów inwestycji: w pierwszej kolejności samowystarczalnego centrum odnawialnych źródeł energii – mówi Dobromir Bujak, prezes Klubu Sportowego SKARPA BYTOM. – Pokażemy najmłodszym, jak produkowana jest energia z biogazu i dlaczego domowe odpady mają niesamowity potencjał energetyczny. Przykładowo, w zamian za przyniesienie kilograma odpadów i butelki PET, dzieci biorące udział w naszych warsztatach ekologicznych, otrzymają bilet wstępu na ściankę wspinaczkową lub gadżet – zapowiada Dobromir Bujak. Na inwestycji skorzystają też uczniowie szkół średnich i studenci szkół wyższych, którym inwestor udostępni infrastrukturę jako model badawczy z różnymi rodzajami źródeł energii, jej pozyskiwania i magazynowania.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon