W Szombierkach działa już nowy ogród sensoryczny. Powstał przy OREW

W miejscu dawnych boisk przy ul. Stanisława Małachowskiego, tuż obok wyremontowanego budynku Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego powstał ogród sensoryczny. To już drugi tego typu obiekt w mieście. Przestrzeń jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i ma służyć nie tylko podopiecznym placówki.

Wejście do ogrodu

Pobudzenie i zaangażowanie wszystkich 5 zmysłów – smaku, węchu, słuchu, wzroku i dotyku. To jedno z głównych zadań ogrodu sensorycznego. W nowopowstałej przestrzeni, chętni będą mieli okazję do hodowli warzyw oraz ziół. Nie zabraknie także sesji poświęconych przytulaniu się do drzew czy licznych seansów medytacyjnych. W zielonych okolicznościach mają odbywać się także zajęcia terapeutyczne - w tym dogoterapia na świeżym powietrzu. W przyszłości planowane jest powstanie strefy do terapii słuchu, a nawet do hipoterapii.

- Nowe miejsce pomoże w edukacji integracyjnej, dlatego, że uważam że robienie wspólnych zajęć dla uczniów i wychowanków i uczniów szkół i przedszkoli to jest coś szalenie ważnego. Zresztą mamy już doświadczenie, bo jeszcze w starym miejscu funkcjonował Zespół Bez Barier. Grupa naszych uczniów spotykała się wtedy z gimnazjalistami, spotkania były przygotowane, robili różne wspólne rzeczy, nagrodą był wyjazd pod koniec roku. Zespół funkcjonował fantastycznie i myślę, że tutaj też będziemy kontynuować to co zaczęliśmy jeszcze w Miechowicach, a ogród to wszystko scali i pomoże w tej integracji. – przyznaje Anna Dziąsko – Dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego.

W tej chwili z pomocy OREW w Bytomiu korzystają 83 osoby w wieku od 3 do 25 lat. W placówce każdego dnia odbywają się różnorodne zajęcia dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych i ich schorzeń. Opiekunowie dzieci i młodzieży zaznaczają, że powstanie ogrodu sensorycznego jeszcze bardziej urozmaici bogatą ofertę placówki.

Nowa, zielona przestrzeń powstała w ramach projektu „Życie osób niepełnosprawnych w korelacji z przyrodą - aktywizacja społeczna w ramach Dziennego Domu Pomocy”. Inwestycję udało się zrealizować m.in. dzięki unijnemu wsparciu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

IMG 8019

Bytomianie zapłacą więcej za śmieci. Podwyżka jesienią

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Straż pożarna Bytom (zdjęcie ilustracyjne)

Nocny pożar w kamienicy w Bytomiu. 12 osób ewakuowano

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Ulica Miarki, Bytom

Ulica Miarki. Nowa organizacja ruchu już na stałe

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony