W tym roku zakończyć ma się remont zabytkowej nastawni na stacji PKP w Bytomiu

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę z wykonawcą, który przeprowadzi remont nastawni bramowej w Bytomiu. Firma PORR - bo o niej mowa - będzie miała czas na wykonanie prac do końca roku. Kosztować będą one 1,1 mln zł.

fot. PKP PLK / Szymon Grochowski
Nastawnia bramowa Bytom

Do końca roku mamy zobaczyć odnowioną nastawnię bramową przy stacji PKP w Bytomiu. PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że właśnie podpisała umowę z firmą PORR, która wykonać ma to zadanie. Dodajmy, że ta sama firma jest odpowiedzialna także za prowadzoną od 2022 r. przebudowę bytomskiej stacji PKP.

Jak podkreśla PLK zakres robót w nastawni został uzgodniony i zaakceptowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – wybudowana w latach 30-tych XX w. modernistyczna bramownia figuruje bowiem w rejestrze zabytków, jako obiekt o unikatowej wartości architektonicznej i naukowej, który „w sposób autentyczny ilustruje myśl techniczną i projektową inżynierii kolejowej o nietypowych rozwiązaniach konstrukcyjnych”. W ramach remontu stalowa konstrukcja nastawni zostanie oczyszczona i odmalowana. Wykonana będzie renowacja elewacji i dachu. Okna i drzwi zostaną wymienione na nowe. Prace remontowe przeprowadzone będą
też we wnętrzu obiektu.

Bytomska nastawnia działała do września 2022 r. Potem – w czasie prowadzonych prac modernizacyjnych na stacji PKP – jej funkcję przejęła inna nastawnia.

Modernizacja stacji Bytom to część dużej inwestycji na odcinku Chorzów Batory – Nakło Śląskie. Efektem prac mają być wygodniejsze podróże pociągiem w stronę Katowic i Tarnowskich Gór. Roboty pozwolą na zwiększenie przepustowości stacji oraz rozdzielenie ruchu towarowego od pasażerskiego. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w 2025 r. aczkolwiek w ubiegłym roku przedstawiciele PLK deklarowali, że w czerwcu tego roku zakończy się pierwszy etap inwestycji, co pozwoli przywrócić ruch pociągów osobowych na stacji (obecnie zatrzymują się na tymczasowym przystanku w pobliżu stacji wąskotorówki).

Odbudowa polaczen bytom zabrze i ruda slaska 5

Może Cię zainteresować:

Odbudowa połączeń kolejowych z Bytomia do Rudy Śląskiej i Zabrza. Twa opracowanie dokumentacji. Pociągiem pojedziemy za 5 lat

Autor: Szymon Karpe

13/03/2024

Stacja PKP Bytom w przebudowie

Może Cię zainteresować:

Przebudowa stacji w Bytomiu na półmetku. Latem 2024 r. pociągi wrócą na perony

Autor: Michał Wroński

07/08/2023

Bytom nastawnia bramowa stacja PKP

Może Cię zainteresować:

Szykuje się remont nastawni bramowej na stacji w Bytomiu. PKP PLK ogłosiły przetarg

Autor: Michał Wroński

09/02/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon