Wchodzi w życie zakaz ruchu samochodów na ul. Dworcowej. Dostawy do sklepów tylko rano

Od soboty (16 października) zaczną obowiązywać nowe zasady wjazdu na ulicę Dworcową. Generalnie na odremontowanym głównym deptaku miasta będzie obowiązywał zakaz postoju i zakaz ruchu z wyjątkiem m.in. posiadaczy identyfikatorów i zaświadczeń oraz pojazdów uprzywilejowanych.

fot. UM Bytom
Bytom Ul. Dworcowa

Od 16 października możliwość wjazdu na ul. Dworcową zostanie ograniczona za pomocą systemu 8 pneumatycznych słupków.

- Będzie też wprowadzony regulamin wjazdu i postoju samochodów, którego celem jest ograniczenie do minimum ruchu pojazdów na ulicy Dworcowej, zwiększenie bezpieczeństwa pieszych oraz ochrona walorów historycznego deptaka w Śródmieściu - zapowiada Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Jak wyjaśnia ratusz ul. Dworcowa będzie ulicą jednokierunkową, a wjazd na nią samochodem - zarówno w stronę pl. Wolskiego i pl. Kościuszki - możliwy wyłącznie od strony ulicy Moniuszki. Po staremu w obu kierunkach bez ograniczeń będą mogli się poruszać rowerzyści, deskorolkarze i użytkownicy hulajnóg.

Dzięki systemowi detekcji tablic rejestracyjnych bez przeszkód wjechać i wyjechać z ul. Dworcowej będą mogli posiadający identyfikatory mieszkańcy, użytkownicy garaży lub miejsca postojowego położonego na terenie znajdujących się tam nieruchomości, osoby posiadające zaświadczenia, pojazdy służb ratunkowych i miejskich. Wspomniane identyfikatory (maksymalnie na rok) oraz zaświadczenia (maksymalnie na 3 miesiące) wydawać będzie bezpłatnie Miejski Zarząd Ulic i Mostów. Wniosek o identyfikator (wraz z załącznikami) umożliwiający wjazd na ulicę i dojazd do posesji, garażu lub miejsca postojowego, ale bez prawa postoju w strefie objętej zakazem należy przesłać na adres mailowy dworcowa@mzulim.bytom.pl, z kolei o zaświadczenie uprawniające do czasowego wjazdu, ale również postoju należy wystąpić do Działu Inżynierii Ruchu MZUiM.

Osoby nieposiadające stosownych zaświadczeń - m.in. kierowcy taksówek, pojazdów służb technicznych - będą mogli skontaktować się z operatorem systemu poprzez interkom i tym sposobem uzyskać zgodę na wjazd na ulicę Dworcową.

Na ul. Dworcową będą mogły także wjechać samochody zaopatrzenia do 3,5 t między godziną 6, a 10.30, przy czym maksymalny czas postoju, podczas którego możliwy będzie rozładunek lub załadunek towaru, będzie wynosić 20 minut. Przedsiębiorcy, którzy nie są w stanie zrealizować dostaw w tych godzinach mają indywidualnie uzgodnić zasady dostaw z Miejskim Zarządem Dróg i Mostów.

Jak zapowiada ratusz dla kurierów i dostawców MZDiM zaprojektuje także kopertę od strony ul. Moniuszki oraz przeanalizuje możliwość zaprojektowania koperty w rejonie pl. Kościuszki i ul. Katowickiej. Dzięki temu, kurierzy będą mogli korzystać z kopert w czasie dostaw, bez konieczności wjazdu na ul. Dworcową.

Bytom ulica Dworcowa 4

Może Cię zainteresować:

Ulica Dworcowa. Wizytówka Bytomia na starych zdjęciach. To tutaj budowano najwystawniejsze kamienice w mieście

Autor: Redakcja

19/02/2023

Hotel Kaiserhof

Może Cię zainteresować:

Najbardziej ekskluzywny był Kaiserhof. Jakie hotele działały przed wojną przy ulicy Dworcowej?

Autor: Tomasz Borówka

03/05/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon