Widowisko historyczne "Walki o Miechowice 45" w 2023 roku. Wystąpią Dyblik, Gołębiewski i Pyś

Widowisko historyczne "Walki o Miechowice 45" upamiętnia tragedię śląskiej miejscowości (obecnie dzielnicy Bytomia), jaką przeżyli jej mieszkańcy w styczniu 1945 roku. Po zajęciu Miechowic przez Armię Czerwoną Sowieci zmasakrowali cywilną ludność.

Na miechowickiej rekonstrukcji w sobotę 28 stycznia 2023 wystąpią trzej znani aktorzy - Lech Dyblik, Henryk Gołębiewski i Marek Pyś. Organizator wydarzenia Ireneusz Okoń potwierdza, że przyjęli oni już zaproszenie do udziału.

W piątek 27 stycznia odbędzie się poprzedzające rekonstrukcję spotkanie z trójką zaproszonych gwiazd. A także koncert muzyczny i odczyt na temat działań wojennych prowadzonych na terenie Miechowic, który wygłosi Dariusz Pietrucha, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji "Pro Fortalicium".

Przynajmniej w części staramy się odtwarzać tragedię, jaka miała miejsce w 1945 roku - podkreśla Okoń.

- To nie jest Grunwald, gdzie widzów od aktorów, od rekonstruktorów dzieli kilkadziesiąt metrów. Tu publiczność jest bardzo blisko wydarzenia, widzi tę tragedię, ogień, wybuchy, cywilów odtwarzających ofiary - dodaje organizator.

Armia Czerwona 1945

Może Cię zainteresować:

Masakra w Buczy, masakra w Iziumie... to tragedie, które u Ślązaków budzą przerażające wspomnienia. Śląsk to samo spotkało w 1945 roku

Autor: Tomasz Borówka

20/01/2023

W styczniu 1945 Armia Czerwona wkroczyła na Śląsk. "Wyzwolony" Bytom z wypalonym Rynkiem.

Może Cię zainteresować:

Śląsk 1945: Armia Czerwona zostawiła po sobie zgliszcza. Rosjanie robią teraz to samo na Ukrainie

Autor: Tomasz Borówka

26/01/2024

Rosembaum

Może Cię zainteresować:

Dr Sebastian Rosenbaum po mordach w Buczy: Na Śląsku w 1945 roku do masakr na cywilach dochodziło co wioska, co gmina, co miasto

Autor: Tomasz Borówka

05/04/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon