Większy parking przy szpitalu, a może przejazdy parowozem? Trwa Marszałkowski Budżet Obywatelski

Bytomskie instytucje i stowarzyszenia starają się o wsparcie z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Każdy mieszkaniec województwa śląskiego może je w tym wesprzeć. Wystarczy zagłosować.

Parowoz rys

Do tegorocznej edycji regionalnego budżetu partycypacyjnego zakwalifikowano 4 projekty z Bytomia o łącznej wartości niemal 1,4 mln złotych. W tym roku mieszkańcy mogą zadecydować o rozdysponowaniu 5 mln zł w pulach eko i regio. Głosowanie trwa do 12 września, natomiast jego wyniki poznamy w październiku.

Głosować można przez Internet, przy pomocy aplikacji dostępnej na stronie bo.slaskie.pl lub tradycyjnie, poprzez wrzucenie karty do głosowania do urny. Ponadto w gmachu Muzeum Górnośląskiego przy placu Sobieskiego 2 umieszczono tablet z dostępem do sieci, przy pomocy którego można oddać swój głos. Również w tym samym miejscu znajduje się urna, do której można wrzucać papierowe głosy.

Wśród bytomskich projektów znalazły się następujące przedsięwzięcia:

EKO Parking w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 w Bytomiu - budowa ekologicznych miejsc postojowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą

Zagospodarowanie miejsc pod kątem infrastruktury z elementami ekologicznymi to działanie, które chce zrealizować WSS nr 4 w Bytomiu. Odbiorcami zadania będą w głównej mierze pacjenci Szpitala (mieszkańcy całego województwa), ich rodziny oraz pracownicy szpitala. Ogólnodostępne i wykonane z ekologicznych tworzyw miejsca postojowe wraz system parkingowym sprawią, że teren otrzyma nowe walory estetyczne i ekologiczne. Budowa eko miejsc postojowych wpłynie pozytywnie na ochronę środowiska, poprawi dostępność i komfort pacjentów szpitala.

Zielony świat Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu

Zadanie będzie obejmować rewitalizację terenów zielonych Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Bytomiu, w celu przywrócenia walorów estetycznych oraz stworzenia miejsc sprzyjających pobytowi pacjentów. Odbiorcami zadania będą w głównej mierze pacjenci Szpitala (mieszkańcy całego województwa śląskiego, ok. 250 tys. pacjentów rocznie), ich rodziny oraz mieszkańcy aglomeracji górnośląskiej. W ramach zadania powstaną m.in.: ławki parkowe, kosze na śmieci, solarne oświetlenie, drewniany plac zabaw z powierzchnią ekologiczną i monitoringiem, przestrzeń zielona oraz ekologiczne tablice informacyjne. Zadanie ma charakter ekologiczny, wpływa na poprawę środowiska naturalnego i jest skierowanie głównie dla pacjentów Szpitala i odwiedzających.

Potęga pary - jak parowóz zmienił świat

Przejazdy pociągami Górnośląskich Kolei Wąskotorowych na trasie Bytom - Tarnowskie Góry połączone z lekcją żywej historii adresowane do dzieci i młodzieży z powiatów gliwickiego, tarnogórskiego, lublinieckiego oraz miast Bytom i Gliwice. Pociągi będzie prowadził Ryszard (zabytkowy parowóz typu "Ryś"). W ramach lekcji żywej historii opowiemy o znaczeniu silnika parowego dla rozwoju przemysłu górnośląskiego oraz o pracy kolejarzy, między innymi maszynisty, palacza i dyżurnego ruchu. Przewiduje się uruchomienie 18 pociągów wiosna - lato - jesień 2024

Filmowe zakończenie wakacji w Bytomiu

W ramach przedstawionego projektu planuje się organizację plenerowego pokazu filmowego na zakończenie wakacji w Bytomiu. Film zostanie wyświetlony w sposób niestandardowy, ponieważ z udziałem śląskiego dubbingu. Pokaz zostanie zorganizowany w wyjątkowym miejscu - w zrewitalizowanym Pałacu w Bytomiu Miechowicach, który ponad 100 lat temu był związany z rodziną Tiele-Winckler. Projekt łączy ze sobą walory tego wyjątkowego miejsca, a także kultury śląskiej.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon