Wielka Sobota: święcenie pokarmów na Rozbarku - piękna tradycja. W śląskich strojach ludowych w kościele św. Jacka

Wielka Sobota to dzień, gdy wierni zbierają się w kościołach z koszyczkami, w których przynoszą do poświęcenia pokarmy. Uroczystości ich święcenia posiadają wyjątkową oprawę w bytomskim kościele św. Jacka na Rozbarku. Uczestnicy mają na sobie tradycyjne śląskie stroje.


Śląski strój ludowy ma sporo odmian, strój rozbarski to najbardziej klasyczna z nich. Na stój rozbarski męski składają się ciemna sukienna kamuzeli (czyli marynarka), brzuślek (kamizelka), koszuli, jedbowka (chustka wiązana wokół szyi), spodnie jelynioki i buty kropy albo spodnie bizoki i buty sztyblety oraz nakrycia głowy - kpelusza kani lub okrągłej czapki (tworzówki lub tchórzówki). Żeński posiada trzy odmiany. To zestawy, w których h wystepują kiecka, zopaska, kabotek i wierzcheń; kiecka, zopaska i jakla; kiecka, zopaska, kabotek i merynka.

Obecnie strój rozbarski można ujrzeć głównie podczas uroczystości. Często kościelnych, jak np. słynny odpust w Świętochłowicach-Lipinach i święcenie pokarmów w Wielką Sobotę w kościele św. Jacka w Bytomiu. Ta druga posiada szczególny koloryt, bowiem odbywa się właśnie na Rozbarku (dawniej wsi, obecnie dzielnicy Bytomia), który dał nazwę charakterystycznej odmianie stroju ludowego Ślązaków.

Rozbarską tradycję święcenia pokarmów w strojach ludowych zapoczątkowano dziiesięć lat temu, w 2012 roku. Inicjatorami tego pięknego zwyczaju byli Adam i Piotr Mankiewiczowie z Muzeum Chleba i Ciekawostek w Radzionkowie oraz ks. Tadeusz Paluch, ówczesny proboszcz kościoła św. Jacka. Świątynia na Rozbarku rokrocznie przyciąga w Wielką Sobotę także mieszkańców innych śląskich miejscowości, przybywających w stroje ludowe, by właśnie tam święcić pokarmy. Rozbarskie ceremonie przyjeżdżają też podziwiać turyści i miłośnicy śląskiej kultury.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...