Wkrótce premiera filmu o najsłynniejszym bytomskim lombardzie. Dokument będzie można zobaczyć w Bytomskim Centrum Kultury

W Bytomskim Centrum Kultury już wkrótce odbędzie się premiera filmu „Lombard”. Dokument zdobył niedawno główną nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego z Europy Środkowej i Wschodniej na Astra Film Festival – Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w rumuńskim mieście Sybin.

Kadr z filmu Lombard

Dokumentalny film o słynnym bytomskim lombardzie oglądany był już na ponad 20 zagranicznych festiwalach. Oprócz nagrody w Rumunii, film wyróżniono także między innymi w Atenach i w Opolu. Przypomnijmy, że polska premiera odbyła się w maju tego roku, podczas festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Dokument zdobył wówczas pięć nagród z Grand Prix włącznie.

„Lombard” to film w reżyserii Łukasza Kowalskiego, dla którego był to pełnometrażowy, dokumentalny debiut. Opowiada o Joli i Wieśku z Bytomia prowadzących największy w Polsce lombard, który w naszym mieście nazywany jest Helikopterkiem. – „Lombard” to film o Bytomiu i jego mieszkańcach. Jesteśmy szalenie ciekawi, czy – tak jak w innych miastach – zostanie on entuzjastycznie przyjęty także tutaj – zastanawiają się w Bytomskim Centrum Kultury.

Premiera filmu „Lombard” zaplanowana jest na piątek, 4 listopada, na godzinę 18. W wydarzeniu udział wezmą twórcy oraz bohaterowie dokumentu. Bilety kosztują 15 zł, można je kupić tutaj, lub w kasie BECEKu.

„Helikopterek” przez lata mieścił się przy ul. Wrocławskiej, naprzeciw Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Później właściciele przenieśli interes na Bobrek, a następnie do dawnego Supersamu przy ul. Kruczkowskiego. Teraz zostali bohaterami filmu dokumentalnego.

- Poruszająca, pełna czarnego humoru opowieść o właścicielach największego lombardu w Polsce. W mieście zwanym „polskim Detroit” , Jola i Wiesiek próbują ratować upadający biznes i rozpadający się związek – czytamy w streszczeniu filmu.
Reżyser filmu, Łukasz Kowalski, to absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Od 2007 roku zawodowo związany z Telewizją Katowice.
Kadr z filmu Lombard

Może Cię zainteresować:

Powstał film o najsłynniejszym bytomskim lombardzie

Autor: Maciej Poloczek

25/04/2022

Bytom lombard Helikopterek

Może Cię zainteresować:

Największy w Polsce lombard jest w Bytomiu. Powstał o nim film, a my rozmawialiśmy z jego reżyserem

Autor: Maciej Poloczek

01/05/2022

Film dokumentalny Lombard

Może Cię zainteresować:

Kolejne nagrody dla „Lombardu”. Film o Bytomiu wkrótce w kinach

Autor: Maciej Poloczek

18/10/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon