Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 uruchomił punkt szczepień przeciwko grypie

W czasie, gdy większość skupiona jest na koronawirusie, zwłaszcza w tym okresie - wzrasta także poziom zachorowań na grypę. Warto pamiętać, że ta choroba również może być tragiczna w skutkach. Szacuje się, że w tej chwili, większość chorych zmaga się właśnie z tym wirusem.

Szczepienia w WSS nr 4 w Bytomiu

W Bytomiu ruszyły szczepienia przeciwko grypie

W bytomskim szpitalu nr 4 rozpoczęły się bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Zgłosić mogą się m.in. seniorzy powyżej 75. roku życia, osoby pracujące w branży medycznej, przebywający i pracujący w placówkach opiekuńczych czy przedstawiciele służb mundurowych. Koszt szczepienia pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

Dodatkowo - 3 dawka

Wymienione wyżej, uprawnione osoby mogą również skorzystać z trzeciej dawki szczepionki na COVID-19. Można ją przyjąć równolegle z tą na grypę. Chętni po 50 roku życia lub osoby o obniżonej odporności (na wniosek lekarza) również mogą sięgnąć po surowicę.

Zdaniem niektórych lekarzy warto zaszczepić się także przeciwko grypie. Sezon zachorowań zaczyna się w październiku, a kończy w kwietniu. Nie warto więc zwlekać.

Wirusem tym łatwo się zakazić. Przenoszony drogą kropelkową, bardzo szybko się namnaża. Pojawia się wysoka gorączka, katar, kaszel, ból głowy, bóle mięśni, uczucie osłabienia. Czasem wymioty. Grypę najciężej przechodzą dzieci do 5. roku życia, seniorzy 65+, kobiety w ciąży oraz osoby z nadwagą oraz przewlekłymi chorobami. Sam wirus trwa do tygodnia, jednak w przypadku pojawienia się powikłań - można nawet stracić życie.

Przez wiele lat grypa mylona była z przeziębieniem. Niespełna 2 lata temu do listy dołączył koronawirus. Z uwagi na objawy grypopodobne wielu lekarzy zaleca wykonywanie testów przeciw SARS-CoV-2.

Uprawnione osoby, które chcą skorzystać ze szczepienia w punkcie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu, nie muszą zapisywać się na określoną godzinę. Pracownicy czekają od poniedziałku do piątku od 7:30 do 14:00.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon