Wokół Szybu Krystyna powstaje ogrodzenie… z kafelków. Zabytek ma zostać zabezpieczony

Wokół Szybu Krystyna powstaje nietypowe ogrodzenie, tworzone przede wszystkim przez palety z kafelkami. To dopiero początek prac zabezpieczających, które zostały nakazane przez nadzór budowlany i konserwatora zabytków. - Kładziemy nacisk na to, aby uratować ten obiekt, ale aby to zrobić, pewne elementy trzeba również rozebrać - tłumaczy inspektor Elżbieta Kwiecińska.

Szyb Krystyna jest jednym z dwóch najważniejszych poprzemysłowych zabytków Bytomia. Jego charakterystyczna wieża w kształcie górniczego młota, a także kominy Elektrociepłowni Szombierki, górują nad miastem.

Mieszkańcy bacznie obserwują, co dzieje się zarówno z jednym, jak i drugim zabytkiem. Nic więc dziwnego, że ostatnio zaalarmowali nas o tym, że tuż obok szybu pojawiły się palety pełne kafelków.

- To nie odpady - uspokaja Michał Goli, prezes Armada Development S.A. - Składujemy w tym miejscu materiał, który w najbliższych dniach zostanie zabezpieczony i będzie tymczasowo pełnił funkcję ogrodzenia - wyjaśnia.

Palety z kafelkami mają ograniczyć dostęp do Szybu Krystyna z dwóch stron. Z dwóch pozostałych ma pojawić się klasyczne ogrodzenie z blachy. Niestety wystarczyło kilka dni, aby nieznani sprawcy, które często pojawiają się w tej okolicy, ukradli część kafelków, a część zniszczyli.

Nadzór budowlany i konserwator przyglądają się Krystynie

Rozpoczęte prace to m.in. efekt decyzji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Bytomiu, który nakazał zabezpieczenie zabytku.

- Kładziemy nacisk na to, aby uratować ten obiekt, ale aby to zrobić, pewne elementy trzeba również rozebrać - tłumaczy inspektor Elżbieta Kwiecińska.

Rozebrane mają zostać m.in. zniszczone klatki schodowe oraz blaszane poszycia wewnątrz budynku. Mowa o usunięciu elementów, które nie stanowią wartości zabytkowej, a jedynie są zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. - Oczywiście zabytkowa konstrukcja czy koła wyciągowe pozostaną nienaruszone - zapewnia Michał Goli.

Termin wykonania prac to 31 października 2022 roku. Zgodę na ich przeprowadzenie musi jeszcze wydać Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, który sam nakazał nakazał zabezpieczenie okładziny elewacyjnej, otworów okiennych, dachu oraz ciągów komunikacyjnych, a także usunięcie gruzu z wnętrza budynku.

Dotychczasowe schody ma jednak zastąpić nowa, bezpieczna konstrukcja. Część otworów, którymi można było dostać się do wnętrza Szybu Krystyna, została już zamurowana.

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Może Cię zainteresować:

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata. "Nie boimy się trudnych tematów"

Autor: Patryk Osadnik

24/01/2022

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon