Wskazówki zegara stanęły dawno temu. Znów wprawiono je w ruch

Zegar na elewacji Szkoły Podstawowej nr 36 znów wskazują bieżącą godzinę. Po wielu latach udało mu się przywrócić sprawność.

Google Street View / UM Bytom
Zegar sp 36

Gmach przy ulicy Siemiradzkiego wzniesiono w 1936 roku. Jedną z charakterystycznych cech architektury szkolnej tego okresu są okazałe tarcze zegarowe umieszczone w eksponowanych miejscach. Także SP36 wyposażono w taki czasomierz, który zlokalizowano w pobliżu narożnika, nad głównym wejściem do budynku.

Zegar jednak od bardzo dawna był niesprawny. Niewielu uczniów pamięta, by odmierzał czas. Co więcej, wraz z upływem lat z elewacji odpadały elementy, za pomocą których oznaczono poszczególne godziny. Na szczęście w końcu znalazł się sponsor, który podjął się wyzwania jego naprawy.

Dzięki pomocy Urzędu Miejskiego w Bytomiu udało się wpierw zdemontować, a następnie poddać renowacji elementy zewnętrzne zegara. Zajęto się również mechanizmem, który wymagał całkowitej rekonstrukcji. Przeprowadzono ją w zgodzie ze sztuką zegarmistrzowską, zachowując dbałość o wszelkie detale. Żmudna praca przyniosła efekty, bo 5 lipca zegar znów ruszył, a w dodatku wspaniale wygląda. Obecnie trwa jeszcze proces regulacji mechanizmu, który może potrwać nawet kilka tygodni.

To kolejny zegar na miejskim budynku, który został przywrócony do życia. Przed rokiem odrestaurowano zabytkowy czasomierz znajdujący się na szczycie dawnej cechowni Kopalni Węgla Kamiennego Rozbark, będącej obecnie siedzibą teatru tańca.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Janusz Michałek KSSE Musimy porozmawiac o Bytomiu

„Architektura i mieszczańskość Bytomia to atut... biznesowy”

Bytom Zderzenie tramwaju z samochodem osobowym

Zderzenie samochodu osobowego i tramwaju w Bytomiu

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Remont EC Szombierki dofinansowany z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

Remont EC Szombierki dofinansowany z funduszu UE?

Orszak Trzech Króli w Bytomiu

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Bytomia

Bytom nowe wiaty przystankowe

Nowe wiaty przystankowe w Bytomiu. Gdzie stanęły?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim