Wspinaczka po budynku kopalni. W poniedziałek otwarcie

To będzie jedyne takie miejsce, gdzie można się wspinać nie wewnątrz, ale na zewnątrz pokopalnianego budynku. Wielkimi krokami nadchodzi otwarcie stref zewnętrznych powstającego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych na Rozbarku.

Skarpa rozbark

W ciągu ostatnich lat zrujnowane budynki po kopalni Rozbark przeszły ogromną metamorfozę. Dawna kotłownia zamieniła się w wielki obiekt wspinaczkowy, budynek maszyny wyciągowej stał się siłownią, a stacja transformatorowa przeistoczyła się w budynek noclegowo-szkoleniowy. Na wejście do środka jeszcze musimy zaczekać, ale już w najbliższy poniedziałek, 13 września o 10:00, miłośnikom mocnych wrażeń zostaną udostępnione strefy zewnętrzne.

Strefy zewnętrzne Skarpa Bytom Rozbark

Z poziomu ulicy Chorzowskiej tak dobrze tego nie widać, ale Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom Rozbark oferuje na swoim terenie równie dużo atrakcji, co wewnątrz zrewitalizowanych budynków. Przy wjeździe wita nas ogólnodostępna siłownia plenerowa, zaś w głębi czekają urządzenia dla bardziej zaawansowanych sportowców, dzięki którym będą mogli trenować parkour, street workout i biegi terenowe OCR. Przy strefie aktywności fizycznej powstała 100-metrowa bieżnia tartanowa, natomiast dookoła wytyczono 250-metrowy tor o nawierzchni betonowej przeznaczony m.in. do jazdy na rolkach. Oprócz tego na terenie Skarpy Bytom Rozbark znajdą się miejsca do odpoczynku na ławkach i leżakach. Cały obszar wyposażono w oświetlenie, aby można było korzystać z niego także po zmroku.

Tym, co będzie wyróżniać to miejsce, będzie możliwość wspinania się po zewnętrznych ściankach zainstalowanych na elewacji dawnej kotłowni. Wysokie na 12 metrów konstrukcje zlokalizowano na ścianach, które zostały odbudowane po przewróceniu się komina. Kolorystyką nawiązują do zabytkowego gmachu. Bocznym sektorom powinni sprostać także początkujący, natomiast narożne przewieszenie może sprawić więcej trudności bardziej doświadczonym wspinaczom.

Najwyższa w Polsce zewnętrzna ścianka wspinaczkowa

Wkrótce przy kotłowni powstanie druga, jeszcze wyższa ścianka wspinaczkowa. Jak zapowiada klub Skarpa Bytom, będzie to jedyna w Polsce i jedna z niewielu w Europie tak wysoka zewnętrzna ścianka. Ponad 20-metrowy obiekt powstanie w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się komin, do którego będzie nawiązywać swoim obłym kształtem. Przy budowie ścianki mają zostać wykorzystane fundamenty dawnego komina i czopucha.

Przebudowa zachowanych zabudowań dawnej KWK Rozbark jest realizowana przez Klub Sportowy Skarpa Bytom, który pozyskał na ten cel dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Gminy Bytom. Całe Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych ma zostać otwarte w październiku lub listopadzie tego roku.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon