Wszystko o wizerunkach Matki Bożej w Muzeum Górnośląskim

Promocja katalogu Urszuli Batko Najświętsza Panienka w sztuce ludowej. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Bytomski2 ZAPROSZENIE 21 czerwca 2013

Maryjna pobożność ludowa – bardzo bogata i zróżnicowana – jest zakorzeniona w wierze i miłości ludu zamieszkującego Śląsk. Odzwierciedlają to głęboko przeżywane w śląskich rodzinach praktyki religijne. Liczne pielgrzymki do sanktuariów maryjnych, noszenie medalików, czczenie obrazów Najświętszej Maryi Panny to tylko niektóre z praktykowanych form pobożności – pisze ks. Tadeusz Paluch, proboszcz Parafii pod wezwaniem św. Jacka w Bytomiu, we wstępie do katalogu Urszuli Batko: Najświętsza Panienka w sztuce ludowej - ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Na promocję książki Muzeum Górnośląskie zaprasza w piątek, 21 czerwca 2013 o godzinie 16.00 (Sala Kolumnowa, ul. W. Korfantego 34, Bytom). Bogato ilustrowany katalog, towarzyszący wystawie o tym samym tytule, zawiera charakterystykę kolekcji liczącej ponad 400 eksponatów, omówienia technik wykonania m.in. drzeworytów, obrazów na szkle i płótnie, a także rzeźby drewnianej. Czytelnik znajdzie tu również opis niektórych świąt maryjnych, historię różańca, szkaplerza i medalika, a także objawień i cudownych wizerunków. W opracowaniu pokazano również te eksponaty, które z różnych powodów (często konserwatorskich), nie znalazły się na wystawie.

W programie promocji katalogu m. in.: omówienie kolekcji, oprowadzenie wszystkich chętnych po wystawie oraz wykład Iwony Brandys (Muzeum Miasta Jaworzna), o wizerunku Matki Boskiej Pasawskiej.

Katalog będzie do nabycia w promocyjnej cenie 15 zł.

Termin: piątek, 21 czerwca, godz. 16.00

Miejsce Sala Kolumnowa, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. W. Korfantego 34

Więcej o wystawie: Najświętsza Panienka w sztuce ludowej

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon