Wybory 20 października

Wybory do rady Miechowic są wciąż aktualne. Jeśli procedura zatwierdzania uchwały o zniesieniu dzielnicy się przeciągnie w Urzędzie Wojewódzkim, to 20 października w Miechowicach odbędą się wybory!

Bytomski2 rada dzielnicy miechowice

W zeszłym tygodniu Rada Miejska zadecydowała o zniesieniu dzielnicy Miechowice i w efekcie, likwidacji jej rady. Uchwała została jednak przyjęta dość późno, bo 12 września. Wojewoda ma natomiast miesiąc czasu na jej zatwierdzenie, po czym uchwała wejdzie w życie dopiero po dwóch tygodniach. To oznacza, że być może decyzja miejskich radnych zacznie obowiązywać po wyborach do rady dzielnicy 20 października.

Jeśli tak by się stało, władze Bytomia nie mogą odstąpić od przeprowadzenia wyborów, ponieważ wciąż w mocy są przepisy dotyczące dzielnicy Miechowice. Niewątpliwie byłby to wielki skandal, szczególnie że powołana w drodze demokratycznych wyborów rada dzielnicy zostałaby "za chwilę" rozwiązana. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest tym większe, że osoby broniące dzielnicy zamierzają odwoływać się do wojewody, co z pewnością wpłynie na wydłużenie procedury zatwierdzania uchwały.

Szansą na uniknięcie kompromitacji mogłoby być nie zgłoszenie się wystarczającej liczby kandydatów. Wybory nie doszłyby do skutku, gdyby nie byłoby żadnych kandydatów w więcej, niż 1/3 okręgów wyborczych. Aby tak się nie stało, trwa kompletowanie list wyborczych i wygląda na to, że chętnych nie zabraknie.

Na potrzeby organizacji wyborów w Miechowicach w budżecie miasta jest zabezpieczona kwota 20 tys. zł. Nie zostanie ona wydatkowana, jeśli wojewoda w porę zatwierdzi uchwałę. W innym wypadku z powodu spóźnionej decyzji Rady Miejskiej z podatków bytomian zostaną sfinansowane niepotrzebne wybory.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytomski2 wywiad staniszewski

Co z Miechowicami? Wywiad VIDEO

Bytomski2 rada dzielnicy miechowice

Rada dzielnicy do likwidacji

Bytomski2 rada dzielnicy miechowice

Wojewoda uratował radę dzielnicy

Dziura w ulicy kilara

Polski Ład nie na drogi i przedszkola w Bytomiu

Bytomski4 rada dzielnicy miechowice

Referendyści nie lubią inicjatyw obywatelskich?

Park Miechowice remont

Koniec rewitalizacji Parku Ludowego w Miechowicach

Rondo Praw Kobiet w Bytomiu

Rondo Praw Kobiet w Bytomiu i dyskusja podczas sesji