Wystawa ,,Górnośląskie kroszonki" w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu otworzy się już 17 marca 2024 r. Jak co roku, wystawie towarzyszy konkurs dla kroszonkarzy

Przed Wielkanocą warto wybrać się na wystawę "Górnośląskie kroszonki" w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Ekspozycja ma swoją długą tradycję i co roku przyciąga sporą liczbę osób. Część z nich bierze nawet udział w konkursie dla kroszonkarzy.

,,Górnośląskie kroszonki" w Muzeum Górnośląskim

Wielkanocne pisanki, na Śląsku nazywane kroszonkami, zdobić można na różny sposób. Wypracowane przez dziesiątki lat techniki zdobienia jaj związane są często z kulturą danego regionu. W niedzielę 17 marca 2024 r. w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu kolejny raz otworzy się wystawa „Górnośląskie kroszonki”, prezentująca najciekawsze wzory kroszonek.

- Dla naszej instytucji to niemal sztandarowa ekspozycja, która na stałe wpisała się w kalendarz imprez. Warto wybrać się na tę wystawę przed Wielkanocą, by zainspirować się wzorami kroszonek, które później będzie można umieścić w świątecznym koszyku - informuje Muzeum Górnośląskie.
  • Czas trwania: 17 marca - 30 kwietnia 2024
  • Miejsce: Bytom, ul. Korfantego 34
  • Kurator: Anna Grabińska-Szczęśniak
  • Wstęp: w cenie biletu na wystawę czasową

Konkurs dla kroszonkarzy

Od 1990 r. wystawie towarzyszy konkurs, cieszący się wśród miłośników zdobienia wielkanocnych jaj dużą popularnością. Co roku bierze w nim udział około 50 zainteresowanych w różnym wieku. W minionych latach najmłodszy uczestnik miał 18 lat, a najstarszy ponad 80. Wszystkie zgłoszone prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco: https://www.slazag.pl/newsletter).

Na konkurs należy dostarczyć zdobione jajka wielkanocne w liczbie 5 sztuk. Osoby biorące udział w konkursie po raz pierwszy powinny dostarczyć co najmniej 3 sztuki. Prace będą oceniane w czterech kategoriach, według technik wykonania:

  1. wykonane techniką rytowniczą (drapane)
  2. wykonane techniką batikową (pisane woskiem)
  3. wykonane innymi technikami tradycyjnymi (np. oklejane)
  4. wykonane nowatorskimi technikami zdobienia
- Każdego roku zdumiewa nas nie tylko precyzja wykonania kroszonek, ale i różnorodność pojawiających się na nich deseni i motywów, od geometryczno-kwiatowych czy solarnych po abstrakcyjne. Są pisanki wielobarwne, są i te pozbawione koloru, lecz zaskakujące oryginalną formą - czytamy w komunikacie Muzeum Górnośląskiego.
Dzien paczkow radzionkow wydarzenia

Może Cię zainteresować:

Śląski Ogród Botaniczny zaprasza na Dzień Pączków. Tych na drzewach oczywiście

Autor: Urszula Gołkowska

13/03/2024

Na samym dniesfilm skolimowski

Może Cię zainteresować:

Legendarny film “Na samym dnie” Jerzego Skolimowskiego wraca po 50 latach do polskich kin. Wyjątkowy pokaz tylko na Śląsku

Autor: Katarzyna Pachelska

12/03/2024

Odsłonięcie pomnika Tygryska

Może Cię zainteresować:

W dniu 93. urodzin pisarza Janoscha, na placu Wolności odsłonięto pomnik Tygryska z jego bajki

Autor: Redakcja

11/03/2024

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon