Z ruiny w perełkę. Tak zmieniła się kamienica w Bobrku

Kameralna kamieniczka przy ulicy Zabrzańskiej w Bobrku zyskała drugie życie. Budynek wyróżnia się soczyście czerwoną cegłą na elewacji, a w środku powstały komfortowe mieszkania. Pierwsi lokatorzy już odebrali klucze.

Remont kamienicy przy ul. Zabrzańskiej 126 ruszył w zeszłym roku. Budynek był opuszczony przez lata, a jeszcze dłużej nieremontowany. Aby doprowadzić ją do dzisiejszego stanu budowlańcy musieli ją częściowo rozebrać i odbudować na nowo. Prace objęły m.in. termomodernizację, wymianę instalacji wewnętrznych, budowę nowych kominów, remont dachu, przebudowę ścian, wymianę podłóg, położenie tynków, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, odnowę klatki schodowej, naprawę ścian zewnętrznych, czy wykonanie izolacji fundamentów.

W ramach inwestycji również przekształcono na mieszkania dawne lokale użytkowe zlokalizowane na parterze. Dzięki temu budynek mógł stać się domem łącznie dla sześciu rodzin. W czwartek 27 czerwca prezydent Mariusz Wołosz przekazał im klucze.

Mieszkania trafiły do rodzin oczekujących na lokal socjalny, które brały aktywny udział w procesie aktywizacji społeczno-zawodowej. Przydział otrzymały m.in. osoby realizujące Indywidualny Program zatrudnienia Socjalnego w Centrum Integracji Społecznej, które uzyskały rekomendację Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Ponadto przy Zabrzańskiej zamieszkają też pan Patryk, który realizuje indywidualny program wychodzenia z bezdomności oraz pani Natalia, która była w podobnej sytuacji.

Wartość inwestycji to 1,8 mln zł. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu „Rozwój mieszkalnictwa socjalnego w Bytomiu - podobszar 8 Bobrek”. Wykonawcą prac była Spółdzielnia Rzemieślnicza BUDREM.

Na zewnątrz też się zmieniło

Jesienią ubiegłego roku w ramach rewitalizacji Bobrka na tyłach kamienicy przy Zabrzańskiej 126 wyburzono budynek gospodarczy o powierzchni 117 mkw., a cały teren zagospodarowano. Postawiono tam wiatę śmietnikową, ławki, kosze na śmieci, rabaty roślinne, a całość oświetlono, ogrodzono i wyposażono w monitoring.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon