Za rok Bytom będzie mieć 760 lat!

W przyszłym roku minie dokładnie 760 lat od nadania praw miejskich naszemu miastu. Czy z tej okazji Bytom zaakcentuje fakt, że jest najstarszym miastem w okolicy?

Bytomski2 herb gryfy

Bytom jest miastem o długiej, fascynującej historii. Mieliśmy swój zamek, będący siedzibą książąt, którzy władali terenem sięgającym aż po dzisiejszy Kędzierzyn-Koźle i przez lata byliśmy jednym z najważniejszych punktów na mapie Śląska. W średniowieczu dzięki wydobyciu srebra mieszczanie byli tak bogaci, że opowiadano o nich historie, jakoby ich dzieci spały w kołyskach z tego drogocennego kruszcu. To tu Karol Godula, Franz Winckler i Ignatz Hakuba, choć biednie urodzeni, zbudowali swoje fortuny, udowadniając, że każdy może osiągnąć sukces.

Historia Bytomia dla wielu wciąż jest nieznana, dlatego przyszłoroczny jubileusz będzie idealną okazją, aby na nowo odkryć przeszłość miasta. Urząd Miejski rozpoczął przygotowania do organizacji obchodów 760-lecia. Według wstępnej wizji, wydarzenia związane z jubileuszem będą odbywać się przez cały rok. Jeszcze nie wiadomo, czego dokładnie możemy się spodziewać. Plan imprez ma opracować zespół roboczy, który powinien rozpocząć prace we wrześniu. W międzyczasie powołany zostanie również komitet honorowy złożony z najważniejszych osób związanych z Bytomiem.

A wy czego oczekujecie po obchodach 760-lecia miasta? Podzielcie się z nami swoimi pomysłami!

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon