Zakażonych koronawirusem w Bytomiu przybywa

Nowi pacjenci z COVID-19 i wstrzymanie pracy Izby Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu – sytuacja związana z pandemią rozwija się dynamicznie.

1 kwietnia Szpital Specjalistyczny nr 1 potwierdził zakażenie koronawirusem u kolejnego mieszkańca naszego miasta. Jego stan zdrowia jest dobry, dlatego też przebywa w domowej kwarantannie. Jak podaje biuro prasowe bytomskiego magistratu, obecnie mężczyzna jest pod kontrolą Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu. Co więcej, także dziś na oddziale zakaźnym potwierdzono również dodatni wynik u kobiety spoza Bytomia.

Z kolei wczoraj dodatnie wyniki potwierdzono u trzech kobiet, które przebywają w domowej kwarantannie pod nadzorem sanepidu. Kiedy przyjmowano je na oddział zakaźny, ich stan zdrowia był dobry i nie wymagały hospitalizacji. Z tego też powodu orzeczono, że mogą przechodzić kwarantannę w swoich domach.

Izba WSS 4 przyjęć nie przyjmuje pacjentów

Przypomnijmy też, że wczoraj wstrzymano przyjęcia pacjentów do Izby Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Decyzję tę podjął Jerzy Pieniążek, dyrektor szpitala, na polecenie Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu i w porozumieniu z dyrektorem Wydziału Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego. - Oznacza to, że do szpitala nie są przyjmowani żadni nowi pacjenci, nawet ci przywiezieni przez pogotowie ratunkowe. Takie działanie to konieczność – mówi Jerzy Pieniążek.

Przyczyną wprowadzonych zmian jest wykrycie koronawirusa u trzech pacjentów oddziału ortopedii i pulmunologii. W poniedziałek informowaliśmy, że z tego też powodu zawieszono działalność dwóch oddziałów WSS nr 4: ortopedii i pulmunologii, a pracowników i pacjentów poddano kwarantannie. Pobrano także wymazy od wszystkich, którzy mieli kontakt z zarażonymi osobami. Okazuje się, że testy potwierdziły obecność koronawirusa u kolejnych pacjentów i personelu. W efekcie kwarantanną objęto także oddział kardiologii, ponieważ COVID-19 w poniedziałek, 30 marca, wykryto tam u 2 pacjentów, 2 lekarzy i 2 pielęgniarek, a we wtorek los oddziału podzieliła też ortopedia, gdzie chorych na koronawirusa jest 5 pacjentów.

Dyrektor Pieniążek zapewnia, że pacjenci z COVID-19 nie przebywają już w bytomskiej lecznicy, ponieważ po wykryciu zakażenia, przewożeni są do szpitali dedykowanych. Z kolei zarażony personel czuje się dobrze i przebywa w domu. Jedynie jedna z pielęgniarek z ortopedii została skierowana do szpitala zakaźnego.

Koronawirus w liczbach

A jak wyglądają miejskie statystyki? 31 marca liczba osób objętych kwarantanną w Bytomiu wynosiła 88. 11 osób, w tym 4 z Bytomia, było hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, a 126 osób z Bytomia było objętych nadzorem epidemiologicznym.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon