Zakochaj się w Szybie Krystyna. "Obiekt nadal jest spektakularny, choć wymaga rewitalizacji"

Walentynki to nie tylko imieniny Walentego, ale również Krystyny. Z tej okazji społecznicy kolejny raz zwrócili uwagę na Szyb Krystyna. - Szyb Krystyna to zabytek wybitny, który niegdyś świadczył o potędze bytomskiego przemysłu - mówi Joanna Budny-Rzepecka z Kongresu Ochrony Zabytków.

ARC
Szyb Krystyna w Bytomiu

"Zakochaj się w Krystynie" - pod takim hasłem w sobotę, 11 lutego, odbył się spacer po terenie dawnej KWK Szombierki, gdzie znajduje się Szyb Krystyna. Społecznicy postanowili zorganizować go tuż przed walentynkami, które są imieninami nie tylko Walentego, ale również Krystyny.

- To kolejna okazja, aby władze miasta i mieszkańcy zainteresowali się tym unikatowym zabytkiem. Musimy pamiętać, że to jedna z wizytówek Bytomia. Szyb Krystyna, EC Szombierki, dworzec kolejowy, Dolina Bytomki, Kolonia Zgorzelec - to niemal gotowy zespół atrakcji dla turystów, którzy coraz chętniej zwiedzają zabytki przemysłu - przekonuje Joanna Budny-Rzepecka z Kongresu Ochrony Zabytków.

- Szyb Krystyna to zabytek wybitny, który niegdyś świadczył o potędze bytomskiego przemysłu. Sam obiekt nadal jest spektakularny, choć wymaga rewitalizacji. Na początek wystarczy samo zabezpieczenie, aby później sukcesywnie stawiać dalsze kroki – podkreśla Joanna Budny-Rzepecka.

Społecznicy, którzy zbierają podpisy pod petycją w sprawie uratowania Szybu Krystyna, chcieliby interwencji ze strony Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Tego przedstawiciele jednak sukcesywnie odpowiadają, że miasta nie stać na taką inwestycję.

Przykłady Katowic, Zabrza, a nawet Świętochłowic pokazują jednak, że samorządy mogą z powodzeniem angażować się w rewitalizację zabytków poprzemysłowych.

Szyb Krystyna

Może Cię zainteresować:

Przemo Łukasik: Nasz projekt ma prowokować do myślenia. Bo nie wiemy, ile Krystyna jeszcze wytrzyma

Autor: Patryk Osadnik

16/01/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szyb Krystyna

Tak może wyglądać Szyb Krystyna

Bliźniaczki Szybu Krystyna

Szyb Krystyna nie jest jedyny. Niemcy świecą przykładem

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Szyby Krystyna i Ewa

Szyb Krystyna wystawiony na licytację

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Nominacja Wiesława Kukuły do stopnia generała broni

Trzecia gwiazdka dla generała Wiesława Kukuły, dowódcy WOT