Zakochaj się w Szybie Krystyna. "Obiekt nadal jest spektakularny, choć wymaga rewitalizacji"

Walentynki to nie tylko imieniny Walentego, ale również Krystyny. Z tej okazji społecznicy kolejny raz zwrócili uwagę na Szyb Krystyna. - Szyb Krystyna to zabytek wybitny, który niegdyś świadczył o potędze bytomskiego przemysłu - mówi Joanna Budny-Rzepecka z Kongresu Ochrony Zabytków.

ARC
Szyb Krystyna w Bytomiu

"Zakochaj się w Krystynie" - pod takim hasłem w sobotę, 11 lutego, odbył się spacer po terenie dawnej KWK Szombierki, gdzie znajduje się Szyb Krystyna. Społecznicy postanowili zorganizować go tuż przed walentynkami, które są imieninami nie tylko Walentego, ale również Krystyny.

- To kolejna okazja, aby władze miasta i mieszkańcy zainteresowali się tym unikatowym zabytkiem. Musimy pamiętać, że to jedna z wizytówek Bytomia. Szyb Krystyna, EC Szombierki, dworzec kolejowy, Dolina Bytomki, Kolonia Zgorzelec - to niemal gotowy zespół atrakcji dla turystów, którzy coraz chętniej zwiedzają zabytki przemysłu - przekonuje Joanna Budny-Rzepecka z Kongresu Ochrony Zabytków.

- Szyb Krystyna to zabytek wybitny, który niegdyś świadczył o potędze bytomskiego przemysłu. Sam obiekt nadal jest spektakularny, choć wymaga rewitalizacji. Na początek wystarczy samo zabezpieczenie, aby później sukcesywnie stawiać dalsze kroki – podkreśla Joanna Budny-Rzepecka.

Społecznicy, którzy zbierają podpisy pod petycją w sprawie uratowania Szybu Krystyna, chcieliby interwencji ze strony Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Tego przedstawiciele jednak sukcesywnie odpowiadają, że miasta nie stać na taką inwestycję.

Przykłady Katowic, Zabrza, a nawet Świętochłowic pokazują jednak, że samorządy mogą z powodzeniem angażować się w rewitalizację zabytków poprzemysłowych.

Szyb Krystyna

Może Cię zainteresować:

Przemo Łukasik: Nasz projekt ma prowokować do myślenia. Bo nie wiemy, ile Krystyna jeszcze wytrzyma

Autor: Patryk Osadnik

16/01/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon