Zakończył się festiwal „Gorczycki antico e moderno”

Koncertami muzyki sakralnej i kursem chorału zakończył się trwający ponad tydzień festiwal „Gorczycki antico e moderno”. O wielkim kompozytorze baroku będzie jednak wciąż przypominać rozbarskie centrum kulturalno – edukacyjne nazwane jego imieniem. Wczoraj w nowo otwartym ośrodku przy parafii św. Jacka solistki z Bazylei uczyły śpiewu.
Bytomski4 1381650180

Członkinie zespołu Ensemble Peregrina na temat chorałów wiedzą wszystko. Podczas sobotnich warsztatów przybliżały historię tej zapomnianej już formy muzycznej, a solistom wskazywały, jak należy się nią posługiwać. Średniowiecznych utworów w wykonaniu chórzystek z Bazylei można było posłuchać już dzień wcześniej, podczas koncertu w kościele św. Jacka.

Chorały gregoriańskie są dziś rzadko śpiewane w kościołach. Za sprawą kolejnego festiwalu poświęconemu rozbarskiemu kompozytorowi bytomianie przekonali się, jak bardzo różni się współczesna i dawna muzyka sakralna. Po raz ostatni kojących dźwięków słuchali wczoraj w kościele św. Jacka, gdzie zagrał Cantus Floridus i zespół Orkiestry Muzyki Nowej.

Nie tylko koncerty czy warsztaty śpiewu miały przywołać pamięć o twórczości i pochodzeniu Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Uczestnicy festiwalu wzięli dodatkowo udział w prelekcjach, wystawach czy wycieczce śladami barokowego mistrza. Te imprezy organizowane były m.in. w nowym centrum kulturalno - edukacyjnym na Rozbarku oraz w Muzeum Górnośląskim.

„Gorczycki antico e moderno" był kolejną okazją, by podkreślić, gdzie urodził się ten ceniony na całym świecie kompozytor. Jak zaznaczają organizatorzy festiwalu, Rozbark był dla niego tak ważny jak Żelazowa Wola dla Fryderyka Chopina. W latach 70. ubiegłego stulecia ten fakt udokumentował ks. Wacław Schenk. Ówczesny proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny dotarł do archiwów, które potwierdziły pochodzenie barokowego mistrza.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szostak w sw jacku

Jedyny taki organista w Polsce. Zagra na Rozbarku!

Mural kwk rozbark 01

Artyści ozdobili mur kopalni

Byt gorczycki festiwal

Rusza 15. Gorczycki Festiwal. Będą trzy...

Byt konert papieski 2015

Gospel u św. Jacka

Byt festiwal zabwy

Festiwal Zabawy już trwa

Bytomski5 poswiecenie jedzenia1

Święcenie po rozbarsku [ZDJĘCIA]

Bytomski2 stt becek

ŚTT jeszcze musi poczekać