W bytomskiej pracowni rękodzieła Żanety Walczak 'Co Tu Się Kroi' powstają unikatowe i pełne kolorów damskie akcesoria.

Projekty wychodzące z pracowni muszą być nietuzinkowe, kolorowe, eko, a do tego inne niż obecnie dostępne na polskim rynku. To dość wysoko postawiona poprzeczka dla świeżej marki. Zapytajmy Panią Żanetę, jak sobie z tym poradziła.

Jak narodził się pomysł na stworzenie własnej marki wegańskich i pełnych kolorów produktów dla kobiet?

W momencie gdy zaszłam w ciążę, czułam, że nie będę wracać do pracy na etat. Chciałam mieć pracę, która pozwoli mi na spędzenie większej ilości czasu z synem po jego urodzeniu. Nie wiedziałam tylko, w jakim kierunku zawodowym mam podążać, a ponieważ jestem po Szkole Plastycznej i Fotograficznej, pomyślałam sobie, że jest to dobry moment, by powrócić do swoich artystycznych korzeni. Przestrzeń podsunęła mi możliwość wzięcia udziału w kursie szycia. Początkowo Co Tu Się Kroi miało być marką, w której będę tworzyć ubrania dla kobiet w ciąży, karmiących piersią czy rodziców

„noszeniaków”. Taki był zamysł zainspirowany moimi doświadczeniami młodej mamy. Ale ponieważ jestem osobą, która ma milion pomysłów na siebie, bardzo szybko Co Tu Się Kroi stało się jednak marką, w której szyję unikatowe akcesoria dla kobiet takie jak torebki, nerki czy plecaki z materiałów do szycia, które z powodzeniem zastępują skórę naturalną. W dalszym ciągu można znaleźć w asortymencie CTSK superkolorowe i praktyczne otulacze na chusty/nosidła, ale to nie jest produkt, który króluje w asortymencie.

Wyjątkowość marki Co Tu Się Kroi tkwi również w tym, że kolekcje dodatków i torebek są tworzone z przyjaznych środowisku i skórze materiałów. Jakie tkaniny wykorzystuje Pani do szycia projektowanych przez siebie kolekcji?

Do produkcji akcesoriów wykorzystuję materiały, które nazywane są wegańską skórą i nie są to potocznie zwane ekoskóry. Dlaczego? Po pierwsze, by pokazać, że produkty wykonane z materiałów alternatywnych dla skóry zwierzęcej, cechuje taka sama wytrzymałość jak produkty ze skóry naturalnej, a produkowane są z jak najmniejszym negatywnym wpływem na środowisko. A po drugie, by wyróżnić się na tle innych firm produkujących akcesoria dla kobiet. W moich projektach dotychczas najczęściej spotykanym materiałem była washpapa – papierowa tkanina do szycia, która nie odkształca się w wodzie, nie kurczy, nie odbarwia ani nie rozpuszcza. Ostatnio natomiast bez pamięci zakochana jestem w tkaninie korkowej, z której szyję unikatową kolekcję torbo-nerek BANAMANA, wykorzystuję ją również do szycia elementów nerek czy plecaków. Korek jest dużo lżejszy niż skóra naturalna, miękki i miły w dotyku, nie wymaga impregnacji i nie kruszy się podczas użytkowania produktu. Jest jednym z najbardziej trwałych materiałów organicznych.

Jakie produkty znajdziemy w ofercie Co Tu Się Kroi?

Moja praca opiera się na rękodziele. Sama projektuję i szyję cały asortyment Co Tu Się Kroi. Tak jak wspomniałam wcześniej – głównie torby, nerki, plecaki, ale również praktyczne otulacze/osłonki do noszenia dzieci w chustach lub nosidłach czy kolorowe komplety (czapka, komin) dla kobiet w kwieciste wzory. Bestsellerem marki Co Tu Się Kroi jest kolekcja torbo-nerek BANAMANA, która powstaje z tkaniny korkowej, ale jej cechą wyróżniającą jest projektowany i naszywany przeze mnie wzór, który sprawia, że każda

torba jest unikatowa, wyjątkowa, inna niż jej poprzedniczki i inna niż jej następczynie. Każda kobieta kupująca BANANA (tak określamy żartobliwie tę kolekcję) ma gwarancję, że nikt inny nie będzie miał takiej samej torby. W okresie letnim ukazała się nowa seria produktów - nerki biodrowe w kwieciste wzory. Jest to zdecydowanie nr jeden kupowanych produktów w Co Tu Się Kroi w okresie wakacyjnym. Na jesień wyjdzie nowa kolekcja torebek z korka, nowe shopperki, no i pochwalę się jeszcze, że Co Tu Się Kroi będzie miało swój wzór, który jest inspiracją letniej odsłony BANANÓW, ale wszystko w swoim czasie.

Pani wielką pasją jest i było malarstwo. Po jakie motywy Pani sięga przy tworzeniu obrazów?

W moich pracach malarskich króluje temat kobiecego ciała, przemijalności, zmienności jego funkcji na przełomie życia. Tak, jest to tematyka zaczerpnięta z własnego doświadczenia, bycia młodą niezależną kobietą, a następnie matką i żoną. Również bardzo ważną rolę w moich obrazach (tak jak i w produktach Co Tu Się Kroi) odgrywa kolor i tak zwane przeze mnie „nieoczywiste jego zestawienia”.

zapraszamy na sociale
WWW
|| FACEBOOK || IG

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon