Zastępca Ambasadora Szwajcarii odwiedził wyremontowaną kamienicę przy ul. Piekarskiej w Bytomiu

Dzięki międzynarodowej współpracy, kolejna bytomska kamienica odzyskała utracony blask. W tym wypadku, przy ul. Piekarskiej 40 - remontu byłego pustostanu podjęli się m.in. wolontariusze ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Efekt końcowy, wspólnie z zaproszonymi gośćmi - ocenił dziś Zastępca Ambasadora Szwajcarii w Polsce, Mark Bruchez.

Jak do tego doszło?

Dlaczego Zastępca Ambasadora Szwajcarii w Polsce podziwia wyremontowane mieszkania przy ul. Piekarskiej w Bytomiu? Skąd wzięli się tam wolontariusze ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii? Wszystko za sprawą Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jednym z głównych założeń statutowych tej fundacji jest poprawa sytuacji mieszkaniowej osób żyjących w trudnych warunkach. I tak, do tej pory, w Bytomiu, wolontariusze podjęli się odświeżenia ścian w Ośrodku Interwencji Kryzysowej, czy remontu pojedynczych mieszkań przy ul. Jaronia i Królowej Jadwigi. Dalej, przyszedł czas na nieco większy projekt.

Drugie życie pustostanu przy ul. Piekarskiej

W październiku 2024, remontu kamienicy przy ul. Piekarskiej 40 w Bytomiu, podjęli się wolontariusze z Habitat for Humanity. W zamian za dobre wyniki w codziennej pracy zawodowej, w formie nagrody - w pustostanie działali więc mieszkańcy Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Po stronie fundacji, była kompleksowa modernizacja wnętrza budynku. Z kolei termomodernizacją zajęły się Bytomskie Mieszkania.

Międzynarodowe wsparcie

Całkowity koszt prac remontowych wewnątrz budynku przy ul. Piekarskiej 40 w Bytomiu, wyniósł blisko milion złotych. Środki finansowe na ten cel pochodziły m.in. z Rapid Response Fund. To specjalny, Szwajcarski Fundusz Szybkiego Reagowania, w ramach którego, państwa które przystąpiły do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku, otrzymują bezzwrotną pomoc finansową. W Polsce, fundusz realizowany jest w ramach dwustronnej umowy między Rządem RP a Szwajcarską Radą Federalną. Owoc takiej umowy, przyjechał więc zobaczyć Zastępca Ambasadora Szwajcarii w Polsce, który zwrócił uwagę, na ogromny potencjał Bytomia. Mark Bruchez, uznał za prawidłowe nazywanie naszego miasta Małym Wiedniem.

Nowe mieszkania dla potrzebujących

Teraz, po zakończeniu wszystkich prac remontowych, do ocalonej kamienicy, wprowadzą się nowi mieszkańcy. Zgodnie z założeniem, w ciągu najbliższych dni, 4 wyremontowane lokale zostaną przekazane potrzebującym, oczekującym na lokale komunalne z listy Bytomskich Mieszkań.

A1 tusk

Może Cię zainteresować:

Donald Tusk: Modlę się w samochodzie, czy nie złamię kręgłosłupa na chopkach na A1

Autor: Daniel Lekszycki

27/05/2025

Akademia Pedagogiczna Bytom

Może Cię zainteresować:

Pierwsza wyższa uczelnia na Górnym Śląsku powstała w Bytomiu w 1930 r. Kształciła nauczycieli, też języka polskiego

Autor: Roman Balczarek

24/05/2025

Remont kościoła

Może Cię zainteresować:

Trwa renowacja kościoła przy pl. Klasztornym w Bytomiu. Wykonawca rozpoczął kolejny etap prac

Autor: Redakcja

22/05/2025

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon
Reklama