Zelter przy Strażackiej obchodzi 9. urodziny. Ale wielka feta odbędzie się 20 maja

Zelter, jedna z ciekawszych bytomskich knajpek, istnieje już od 9 lat. Dzisiaj, 10 maja, przypada dziewiąta rocznica działalności tej restauracji, która jako pierwsza w Bytomiu serwowała rzemieślnicze burgery, w tym słynnego Hajera w czarnej bułce. Dziś w menu też są burgery, ale lokal serwuje też sporo innych ciekawych dań, na przykład inspirowanych kuchnią azjatycką. Oficjalnie 9. geburstag Zeltra odbędzie się w sobotę 20 maja.

Zelter przy ul. Strażackiej w Bytomiu powstał w 2014 roku. Był dziełem śląsko-warszawskiej pary - Arka i Izy - i jeszcze jednego wspólnika. Od 8 lat Iza i Arek prowadzą Zeltra już sami. Lokal zapoczątkował falę nowoczesnych, ale i luźnych knajpek w centrum Bytomia. Pokazał, że w naszym mieście też da się zrobić i z sukcesem prowadzić restobar na miarę Katowic, Krakowa czy Wrocławia. Że w Bytomiu znajdą się klienci gotowi zapłacić za dobre produkty.

Zelter przy Strażackiej obchodzi 9. geburstag

Oprócz tego Zelter przyczynił się też do rozkręcenia mody na język śląski, bo i samą nazwą (Zelter to po śląsku woda mineralna), oraz używaniem śląskiego w nazwach dań czy opisach miejsc w lokalu (przyjrzyjcie się np. toalecie) spowodował wpuszczenie śląszczyzny do miejsc publicznych.

Hitem Zeltra był Burger Hajera, czyli wołowy burger zamknięty w czarnej bułce, wytwarzanej z dodatkiem atramentu z kałamarnicy. Później takie burgery można było spotkać w innych śląskich knajpach, co świadczy o tym, że Zelter już od początku wyznaczał trendy. Hajera już dziś tu nie zjemy, ale można kąsnąć np. bułeczki bao, sandwicze, burgera Kevin Bacon (kolejny hit Zeltra), cieszące się coraz większym powodzeniem bowle czy coś z sezonowych wkładek, regularnie wprowadzanych przez szefa kuchni.

Iza i Arek ruszyli na początku z małą salą na kilka stolików i niedużym ogródkiem letnim na Strażackiej. Teraz mają ponad dwa razy tyle miejsca, bo lokal kilka lat temu został powiększony o dużą salę i epicki ogródek (przynajmniej takowy był rok temu) na placu przed dawnym budynkiem straży pożarnej, z którym kamienica, w której znajduje się Zelter, sąsiaduje. Po drodze był trudny czas pandemii, ciągle jest trudny czas inflacji, ale zeltrookręt płynie dalej.

Sporo Azji w menu, kraftowe piwa i sympatia dla rodzin z dziećmi

Dwa lata po otwarciu Zeltra blog Silesia Smakuje pisał: "Zelter na dobre wpisał się w krajobraz Bytomia, to jedna z ciekawszych miejscówek w centrum miasta, coś na kształt hipsterskiego bistro z burgerami, połączonego z lokalem dla rodzin z dziećmi i pijalnią piw kraftowych. Niezła mieszanka, ale w Zeltrze jakoś nie powoduje bólu głowy".

Bo i piwa kraftowe, których wybitnym znawcą jest Arek, oraz rodzinny klimat (bo córka Izy i Arka przyszła na świat prawie w tym samym dniu co Zelter) zawsze były ważne dla właścicieli lokalu. Do dzisiaj można tu napić się ciekawych piw, a dzieci mają do dyspozycji wypasiony kącik.

Choć oficjalnie Zelter obchodzi urodziny 10 maja, to załoga lokalu przy Strażackiej zaprasza na obchody tego miłego jubileuszu w sobotę 20 maja 2023 r. To będzie 9. geburstag Zeltra.
Właściciele piszą:
"Co dla Was przygotowujemy?
Piwo. Nie ma urodzin zeltra bez piwa. Tym razem Reden. Hazy APA. Tak aby można było wypić jedno. Może pięć.
Walki Federacji WSD*
*Wielkie Starcie Dań
Niebawem więcej info na ten temat, ale będzie zawzięcie i pysznie.
Urodzinowe ciasto (tak, nasze).
Mini konkursy dla każdego.
Piwo na wynos: puszki i butelki, ale przede wszystkim urodzinowe pusie.
A żeby zamknąć klamrę piwem, do tego dnia Reden przejmuje krany w Zeltrze.

Bytom Chorzów i Katowice w 1993 roku 11

Może Cię zainteresować:

Jak 30 lat temu pachniało w Ikarusach? Przypomina pan Steve, który w 1993 kursował z Bytomia do Katowic

Autor: Redakcja

08/05/2023

Kopalnia Dolomitu Blachówka w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Majówka w Wielkim Kanionie. Arizona? Nie. Nie trzeba lecieć do USA, wystarczy wybrać się do Bytomia i Tarnowskich Gór

Autor: Patryk Osadnik

06/05/2023

Piotr lasyk

Może Cię zainteresować:

Piotr Lasyk, jedyny śląski sędzia w piłkarskiej Ekstraklasie najbardziej lubi mecze... pod Rybnikiem i Raciborzem

Autor: Arkadiusz Nauka

07/05/2023

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon