Zielona Strefa przy ul. Katowickiej. Wykonawca przystąpił do działania

To będzie pierwszy park kieszonkowy w Bytomiu. W miejscu po wyburzonej kamienicy powstanie zielony zakątek dla mieszkańców. Wykonawca rozpoczął pierwsze prace.

Budowa zielonej strefy

Zielona Strefa przy Katowickiej to idea bytomian zgłoszona przed dwoma laty do Budżetu Obywatelskiego. Wtedy na realizację projektu nie starczyło środków z dostępnej puli, jednak władze miasta uznały, że warto wcielić tę koncepcję w życie. Postanowiono poszukać finansowania, a w międzyczasie przystąpiono do procesu projektowania inwestycji. Architekci skonsultowali swoje wizje z mieszkańcami, którzy mieli możliwość zgłosić swoje uwagi i zaproponować własne pomysły.

Pieniądze na Zieloną Strefę udało się pozyskać z Metropolitalnego Funduszu Solidarności. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia dołoży 370 tys. zł, natomiast miasto ze swojego budżetu wygospodarowało ponad 617 tys. zł. W lipcu Miejski Zarząd Dróg i Mostów podpisał umowę z wykonawcą, firmą SORTED sp. z o.o., co otworzyło drogę do realizacji inwestycji. W ostatnich dniach teren został ogrodzony, a tamtejszy grunt został odhumusowany w celu przygotowania do dalszych prac. Wykonawca ma 5 miesięcy na oddanie parku kieszonkowego do użytku.

Co będzie w Zielonej Strefie?

W miejscu po wyburzonej kamienicy przy ul. Katowickiej 29 powstanie m.in. ścianka wspinaczkowa, plac zabaw z piaskownicą, ławki, leżaki, karmniki dla ptaków, domki dla motyli, stojaki rowerowe, park linowy oraz tzw. gabinet luster. Przede wszystkim teren się zazieleni. Przewidziane są nasadzenia krzewów i traw ozdobnych, bylin drzew liściastych, założenie łąki kwietnej i zasadzenie pnącz, które będą wspinać się po ścianach sąsiednich budynków. Zielona Strefa będzie dostępna zarówno od strony ul. Katowickiej, jak i ul. Wałowej, która znajduje się kilka metrów wyżej. W tym celu zostaną wybudowane schody terenowe. Z kolei po drugiej stronie działki przewidziane jest postawienie okazałe wejście w formie bramy ogrodowej.

Zielona Strefa przy ul. Katowickiej będzie pierwszym parkiem kieszonkowym w Bytomiu. To coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane w dużych, gęsto zabudowanych miastach, gdzie trudno znaleźć miejsce dla utworzenia dużych zieleńców. Aby mieszkańcy mięli dostęp do zieleni na wyciągnięcie ręki, zakłada się miniaturowe parki pomiędzy kamienicami, w których umieszcza się elementy małej architektury dedykowane osobom w różnym wieku. Dzięki temu zarówno dzieci, jak i seniorzy mogą tam znaleźć coś dla siebie.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon