Zmarł ksiądz prałat Hubert Kowol, były proboszcz bytomskiej parafii św. Barbary i honorowy obywatel miasta. Miał 93 lata

W sobotę, 10 grudnia, zmarł ksiądz prałat Hubert Kowol, wieloletni proboszcz parafii św. Barbary i honorowy obywatel Bytomia. Miał 93 lata.

Fot. UM Bytom
Hubert Kowol

Urodził się 11 listopada 1929 r. w Suchym Borze na Opolszczyźnie. Ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Nysie, a święcenia kapłańskie przyjął w 1954 r. Był wikariuszem w parafii św. Wawrzyńca w zabrzańskich Mikulczycach, a potem w Bytomiu, w parafii Wniebowzięcia NMP. Od 1965 roku – przez 35 lat – był proboszczem bytomskiej parafii św. Barbary.

Ksiądz Hubert Kowol był także dziekanem dekanatu Bytom-Wschód, kapelanem szpitala przy ul. Żeromskiego w Bytomiu oraz pracowników Opery Śląskiej w Bytomiu. Jak przypomina bytomski magistrat, ksiądz Kowol był zwolennikiem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. To właśnie on, w 1999 roku, wraz z prof. Heinzem Kieferem powołał Stowarzyszenie „Euro-Most Górny Śląsk – Europa dla miasta Bytomia” i sprawił, że miasto podpisało umowę partnerską z Recklinghausen. W uznaniu jego zasług uhonorowano go Bytomską Nagrodą Europejską.

W 2000 roku, już jako emeryt, zamieszkał w rodzinnym domu w Grudzicach, dzielnicy Opola (dwa lata później obronił pracę doktorską). W 2009 roku bytomska Rada Miejska przyznała ks. Hubertowi Kowolowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bytomia. W uzasadnieniu przeczytać można: „Uhonorowanie księdza Huberta Kowola Tytułem Honorowego Obywatela Bytomia będzie nie tylko pięknym zwieńczeniem jego dotychczasowej pracy dla naszego miasta, ale i wyrazem należnego uznania społeczeństwa Bytomia dla człowieka będącego wzorem dobroci, szlachetności, potrafiącego łączyć ludzi ponad podziałami w imię chrześcijańskiego dziedzictwa Europy”.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bytom pomoc dla Ukrainy

Bytomianie pomagają Ukraińcom

Pojemnik na odpady Bytom

Ponad milion kary dla Bytomia za słabą segregację odpadów

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

EC Szombierki

101. urodziny EC Szombierki. Licytacja czy wywłaszczenie?

Kontrola obowiązku noszenia maseczek w Katowicach

Bytomianin dziękuje policjantom i strażnikom miejskim

Gmach ŚUM w Bytomiu oficjalnie oddano do użytku

Remont gmachu ŚUM przy ul. Piekarskiej oficjalnie zakończony

Byt akukuotwarcie11

Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi rzut...