Zmiany stawek podatków od nieruchomości i środków transportowych. Bytomscy radni podjęli decyzję

Bytomscy radni podjęli decyzję o wprowadzeniu uchwały dotyczącej zmiany stawek podatków od nieruchomości i środków transportu. Jak tłumaczą, decyzja ta była niezbędna, aby w przyszłym roku móc kontynuować prowadzone inwestycje w Bytomiu. - W mieście trwa realizacja szeregu ważnych inwestycji, jednak abyśmy mogli je zaplanować, musimy mieć zagwarantowane środki finansowe w budżecie miasta - wyjaśnia prezydent Bytomia.

UM w Bytomiu
Bytom z góry

W poniedziałek 28 listopada radni podjęli decyzję o zwiększeniu stawek podatków od nieruchomości i środków transportu. Decyzja została podjęta w związku z najwyższą od 1996 roku inflacją, która obecnie wynosi 17,9 proc.

- W mieście trwa realizacja szeregu ważnych inwestycji, na które pozyskaliśmy dofinansowanie zewnętrzne, ale do ich realizacji niezbędny jest wkład własny z budżetu miasta - tłumaczy Mariusz Wołosz. - W planach mamy kolejne inwestycje: drogowe, mieszkaniowe czy związane z infrastrukturą miejską, jednak abyśmy mogli je zaplanować, musimy mieć zagwarantowane środki finansowe w budżecie miasta - dodaje prezydent Bytomia.

Niewielkie podwyżki pomogą miastu w realizacji inwestycji

Od 1 stycznia 2023 roku wysokość podatku od nieruchomości w budynkach mieszkalnych będzie wynosić 1 zł za m kw. - obecnie jest to 89 groszy za m kw. Dla mieszkańca Bytomia posiadającego mieszkanie o powierzchni około 60 m kw., zmiana stawki podatku od nieruchomości będzie oznaczała wzrost kosztów o 9 zł rocznie, zaś dla posiadacza domu o powierzchni około 150 mkw., wzrost o 86 zł rocznie.

Zmiana stawki obejmie także właścicieli garaży. Od stycznia1 stawka będzie wynosić 9,71 zł za m kw. - obecnie jest to kwota rzędu 8,68 zł za m kw. Przykładowo posiadacz garażu o powierzchni 18 mkw., rocznie zapłaci około 20 zł więcej. Ze zmianami stawek podatku muszą się również liczyć osoby posiadające lokale użytkowe. Od 2023 r. stawka podatku będzie wynosić 28,78 zł za m kw., a obecnie jest to 25,74 zł za m kw. W przypadku lokalu użytkowego o powierzchni około 85 m kw. różnica w wysokości opłat wyniesie 282 zł rocznie.

Zmiany dotkną również właścicieli samochodów powyżej 3,5 tony, od 1 stycznia zmieni się stawka podatku od środków transportowych na terenie Bytomia. Stawka dla samochodów powyżej 3,5 tony do 5,5 tony wyniesie 420 zł, powyżej 5,5 tony do 9 ton wyniesie 696 zł oraz powyżej 9 ton do 12 ton - 876 zł.

Bytom podąża za sąsiednimi miastami

Zmianę stawki podatku od nieruchomości wprowadzają również sąsiednie gminy: Chorzów, Ruda Śląska, Piekary Śląskie, Zabrze oraz Gliwice i Sosnowiec. Warto podkreślić, że pomimo podwyżek stawek podatków od środków transportowych, opłaty w Bytomiu będą należały do jednych z najniższych. Dla przykładu w Tarnowskich Górach stawka podatku od środków transportowych w 2022 roku powyżej 3,5 tony do 5,5 tony wynosi 718 zł (więcej o 298 zł w porównaniu ze stawką która będzie obowiązywała od 1 stycznia), Chorzów - 420 zł (tyle samo więcej w porównaniu ze stawką która będzie obowiązywała od 1 stycznia) Piekary Śląskie - 732 zł (więcej o 312 zł w porównaniu ze stawką która będzie obowiązywała od 1 stycznia).

Dzięki podwyżkom w Bytomiu będą kontynuowane inwestycje związane z: rewitalizacją Śródmieścia, Nowej Kolonii Robotniczej w Bobrku, Kolonii Zgorzelec i Rozbarku, budową kompleksu sportowego Polonii Bytom, nowego przedszkola w Bytomiu - Miechowicach oraz z Bytomskiego Budżetu Obywatelskiego.

- W przyszłym roku rozpoczną się również kolejne ważne inwestycje drogowe, jak przebudowa ul. Nickla w Miechowicach oraz przebudowa ul. Frycza-Modrzewskiego do granicy z Rudą Śląską - wyjaśnia Urząd Miejski w Bytomiu.

Magistrat dodaje, ż na inwestycje miasto pozyskało zewnętrzne środki, jednak do ich realizacji p jest potrzebny jest wkład własny - Dzięki wprowadzonym 28 listopada zmianom w wysokości stawki podatku od nieruchomości i środków transportowych od 1 stycznia 2023 roku zyskamy w budżecie miasta około 7 mln zł - dodaje urząd.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon