Krystyna Królówna, aktorka znana z "Chłopów", ale i "Toy Story", zostanie pochowana w Bytomiu

Aktorka teatralna i filmowa Krystyna Królówna zostanie pochowana w Bytomiu. Zmarła 6 lipca artystka była związana z naszym miastem, tu spoczywają też jej krewni.

Fot: Teatr w Krakowie - im. Juliusza Słowackiego
Krystyna Królówna

Krystyna Królówna - aktorka teatralna, dubbingowa, radiowa i filmowa. Zagrała m.in. w "Warszawskich gołębiach", "Rzeczpospolitej dniach
pierwszych", "Generale Berlingu", "Zapalniczce" i "Pastorale Heroica". O śmierci artystki poinformował w środę (6 lipca) Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oraz dziennikarka i przyjaciółka aktorki Beata Czuma.

- Była moją sąsiadką i przyjaciółką, która opiekowała się moimi kotami, kiedy wyjeżdżałam. Wspaniałą osobą, której na sercu leżał los bezdomnych zwierząt w naszej okolicy. Krysiu, odpoczywaj w pokoju - napisała dziennikarka.

Krystyna występowała w Teatrze Narodowym w Warszawie oraz Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Popularność zapewniła jej rola Hanki w "Chłopach". Z kolei młodsi widzowie z całą pewnością dobrze znają jej głos - podkładała go pod Panią Bulwę w kreskówce "Toy Story". Królównę można było usłyszeć również w takich filmach i serialach jak: "Tarzan 2: Początek legendy", "Rogate ranczo", "Toy Story 2", "Rodzina Addamsów: Zjazd rodzinny", "Herkules", "Pinokio" oraz "Ballada o Januszku".

Aktorka zmarła 6 lipca 2022 r. w Warszawie. Miała 82 lata. Spocznie w Bytomiu w rodzinnym grobie na cmentarzu Mater Dolorosa przy ulicy Piekarskiej.

Królówna urodziła się 12 listopada 1939 roku w Sosnowcu, ale w 1945 r. wraz z rodzicami zamieszkała w Bytomiu, gdzie uczyła się gry na fortepianie i uczęszczała do szkoły żeńskiej przy ul. Piekarskiej. Po szkole podjęła studia aktorskie w Krakowie. Jej ojciec był lektorem niemieckiego i łaciny w Akademii Medycznej. Po ukończeniu szkoły wyjechała do Krakowa, gdzie studiowała aktorstwo.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Krystyna Królówna

Krystyna Królówna została pochowana w rodzinnym grobowcu

Becek czyta, Bytom

Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży od 13.10

Oczyszczalnia bobrek

Oczyszczalnia do likwidacji. Zastąpi ją przepompownia

MZDiM

Psychiczne i fizyczne znęcanie w bytomskim MZDiM?

Odnowiony gmach Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, Bytom

Zabytkowy budynek Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 odnowiony

Bajtle plakat fot Arkadiusz Gola 2

Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży w BECEKU!

Wystawa „Obcy hajmat? Śląsk w 1945 roku i w latach powojennych”

Nowa plenerowa wystawa na Rynku o Śląsku w latach po wojnie