Wybrano nową dyrektor Bytomskiego Centrum Kultury. Stanowisko przejmie dotychczasowa rzecznik prasowa

Od 1 lutego funkcję dyrektora w Bytomskim Centrum Kultury przejęła Małgorzata Kamińska, była kierownik ds. Marketingu i PR oraz rzecznik prasowa. Krystyna Jankowiak-Markwica, odtąd będzie zarządzać Wydziałem Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Wiesław Ciecieręga
Jankowiak kaminska

Od wtorku, 1 lutego stanowisko dyrektora BCK objęła Małgorzata Kamińska. dotychczas pełniła funkcję kierownika ds. marketingu i PR oraz rzecznika prasowego.

- Cieszymy się ogromnie, że szeroko rozumiana KULTURA będzie w rękach kompetentnych osób, których serca od zawsze przepełnione są miłością do działań społeczno-edukacyjno-kulturalnych - czytamy w komunikacie BCK.

Kim jest Małgorzata Kamińska?

Małgorzata Kamińska ukończyła doktorat z nauk społecznych z wyróżnieniem. Jest pomysłodawczynią Bytomskiego Festiwalu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży BECEK CZYTA oraz koordynatorką projektu kulturalno-edukacyjnego „Her i his story”. Koordynuje widowisko multimedialne „Tryptyk Powstańczy - Pamięć ziemi”.

Przez wiele lat pracowała w Radiu Plus Śląsk/Agencji Programowo-Reklamowej „Gliwice-Plus” jako dyrektor działu promocji, w tym współprowadziła audycje kulturalne. W kolejnym etapie kariery zawodowej była zastępcą dyrektora ds. artystycznych w Miejskim Ośrodku Kultury w Zabrzu.

Małgorzata Kamińska to inicjatorka wielu akcji zewnętrznych m.in. medycznych, społecznych oraz kulturalnych. Pełniła funkcję kuratorki wystaw, w tym o charakterze historycznym przykładowo o Powstaniach Śląskich, Kresach Południowo - Wschodnich.

Jest byłą wiceprezes Fundacji Stacja6 oraz członkiem Rady Fundacji „Pomagamy z uśmiechem”. Prowadziła akcje pomocy dla bezdomnych oraz była wolontariuszką medyczną w Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach.

Dotychczasowa dyrektor wróci do Urzędu Miejskiego

Krystyna Jankowiak-Markwica objęła kierowanie Bytomskim Centrum Kultury w 2018 roku w przededniu gruntownej modernizacji siedziby instytucji przy placu Karin Stanek. Nowa dyrektor poprowadziła inwestycję do finału w 2019 roku. Obiekt po przebudowie zyskał nowe sale do organizacji różnych wydarzeń, w tym salę kinową Gloria z 95 miejscami, został przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wymogów przeciwpożarowych, a ponadto zyskał nową estetykę. Krystyna Jankowiak-Markwica z powodzeniem wznowiła działalność Beceku po przebudowie i zachęciła widownię do powrotu po rocznej przerwie spowodowanej pracami budowlanymi. Pod jej kierownictwem instytucja otworzyła również odbudowany Pałac w Miechowicach, gdzie regularnie odbywają się różnego rodzaju wydarzenia; koncerty kameralne, spektakle teatralne, warsztaty i spotkania.

- Zostawiam Becek w dobrych rękach. Zespół, z którym pracowałam przez ponad cztery lata każdego dnia się rozwijał, nie było by to możliwe bez kreatywności i zaangażowania. Proces zmian, które przetoczyły się przez Becek, był ogromny, począwszy od generalnego remontu, po zmiany w organizacji pracy, budowanie zespołu i oferty kulturalnej. Ufam, że mimo trudności, które niesie pandemia, Becek będzie silny, pełen zaangażowania i wiary, że jak się chce to można, niejednokrotnie lepiej, więcej. Jest to instytucja, która daje poczucie dumy, docenienia, ale również impuls do rozwoju. Życzę Becekowi dalej wiatru w żaglach - mówi Krystyna Jankowiak-Markwica.

Przed objęciem kierownictwa w Beceku Krystyna Jankowiak-Markwica przez 5 lat pracowała w Urzędzie Miejskim w Bytomiu, gdzie odpowiadała za realizację działań w zakresie upowszechniania kultury, sportu i turystyki m.in. organizowanie i współorganizowanie imprez kulturalnych w mieście, nadzór nad instytucjami kultury, realizację zadań w oparciu o procedury konkursowe. Teraz wraca do ratusza, lecz tym razem jako nowa szefowa Wydziału Kultury i Sportu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon