Zrozumieć Śląsk – historyczny spektakl multimedialny stworzony z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. 26 maja w gliwickiej Arenie

Sto lat historii Górnego Śląska opowiadane przez kilkunastu solistów, pięć orkiestr dętych, trzy zespoły, dźwięki maszyn i jedną sztuczną inteligencję.

mat. prasowe
Zrozumieć Śląsk

Abradab, Karolina Czarnecka, FejzJESTM, Misia Furtak, Grubson, Joka, Kapela Fedaków, Kasia Lins, Kasia Moś, Czesław Mozil, Leszek Możdżer, Maciej Obara, Tomasz Organek, Pasimito, Krystyna Prońko, Rahim & Fokus, Piotr Rogucki, Jakub Skorupa, śląskie orkiestry górnicze i hutnicze (KWK Rydułtowy, KWK Marcel, KWK JasMos, KWK Sośnica, Huta Łabędy) z kwartetem smyczkowym orkiestry AUKSO pod batutą Łukasza L.U.C. Rostkowskiego i otwartej orkiestry orkiestr Rebel Babel Ensemble.

Pogmatwana historia, skarby ukryte pod ziemią, Trójkąt Trzech Cesarzy, trzy powstania, dwie wojny światowe, dwa totalitaryzmy, dwa wielkie kryzysy, kaski, maszyny, krajobraz zasnuty dymem – jak to wszystko zrozumieć? Oddajmy głos artystkom i artystom. „Zrozumieć Śląsk” to widowisko, w którym usłyszmy świetne piosenki w zaskakujących aranżacjach oraz zobaczymy jak przeszłość Śląska jest „widziana” z perspektywy przyszłości. Postarały się o to algorytmy sztucznej inteligencji, które na podstawie haseł związanych z historią Górnego Śląska, generują wizualizacje prezentowane podczas koncertu.

W spektaklu zaprezentowane zostaną utwory związane z historią Śląska, wykreowane przez artystów, którzy zaznaczyli się na kartach jego historii, a także współczesne kompozycje zaproszonych twórców oraz instrumentalne wątki narracyjne. Te ostatnie nawiązują do konceptu muzyki dokumentalnej, którą Łukasz L.U.C. Rostkowski zainicjował w Polsce nagrodzonym Paszportem Polityki (2010) projektem "39/89 Zrozumieć Polskę”. Do kompozycji wskreczowane są autentyczne fragmenty audycji radiowych i glosy postaci historycznych.

Zaproszeni goście wykonają po dwa utwory – jeden z własnego repertuaru, drugi to przebój przygotowany specjalnie na to wydarzenie. Usłyszymy m.in. kompozycje Krystyny Prońko, Czesława Mozila, Grubsona, Organka, Leszka Możdżera i wielu innych, a także najnowsze aranżacje ikonicznych utworów Dżemu, Myslovitz, Kalibra 44, Paktofoniki czy Wojciecha Kilara.

To już trzecia odsłona projektu, w którym L.U.C. & Rebel Babel Ensemble spotykają się na Górnym Śląsku z zaproszonymi solistkami i solistami. Dwa poprzednie koncerty organizowane w ramach projektu „Let Poland Be Poland / Chwała Ukrainie”, organizowane w Sali Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, kończyły się owacjami na stojąco.

Widowisko rozpocznie projekcja 3D komiksów z serii "Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice”. Muzycznie zilustruje je zespół Pasimito.

Bilety w cenie 99-149 zł
Bilety na ZROZUMIEĆ ŚLĄSK | pt., 26 maj 2023, 20:00, Arena Gliwice, Mała Hala, Gliwice (ticketmaster.pl)

Zrozumieć Śląsk bilety - Eventim

Zrozumieć Śląsk | Inne | bilety na eBilet.pl

Bilety na ZROZUMIEĆ ŚLĄSK - Gliwice (biletomat.pl)

Organizatorzy: Stowarzyszenie Pokolenie, Fundacja PER4M, Arena Gliwice

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kroszonki 2023

Rozpoczęła się wystawa "Górnośląskie kroszonki"

Jan Nowicki w filmie Magnat

Zmarł Jan Nowicki. Przypominamy bytomski rozdział jego życia

Koncert charytatywny dla Mii Golda z Bytomia

BECEK DZIECIOM dedykowany Mii Golda

Tomasz Ostafin z Bytomia i jego Papetura

Oto artysta światowego formatu, którego pewnie nie znacie

Potrącenie na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

EC Szombierki / Piotr Grochowski

Arche zamierza wyremontować EC Szombierki w trzy lata

10

Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich z okazji 100. rocznicy