Budżet obywatelski i informator dla mieszkańców. Lepiej późno niż wcale

Bytomianie mają swój budżet obywatelski. Ruszyła kampania informacyjna.

Bytomski4 miasto ludzie

Na pilotażowy projekt budżetu obywatelskiego władze przeznaczyły 2 miliony złotych. Powyższa suma na podstawie liczby ludności została proporcjonalnie podzielona pomiędzy dzielnice. Do Śródmieścia trafi aż 1/4 budżetu, a do Miechowic i Szombierek po około połowę mniej. Natomiast pozostałe dzielnice: Rozbark - 201 tys., Stroszek - Dąbrowa Miejska - 161 tys., Łagiewniki i Os. Ziętka - po 122 tys., Karb - 106 tys., Bobrek - 92 tys., Sucha Góra - 81 tys., Stolarzowice - 78 tys. i Górniki - 59 tys.

O tym jak zostaną rozdysponowane te pieniądze mają zdecydować sami mieszkańcy. Urząd Miejski przeprowadza właśnie kampanię informacyjną, w której informuje jak wykorzystać pieniądze. Oprócz informacji na stronie urzędu pokazały się reklamy w prasie lokalnej, a dzisiaj do naszej redakcji dotarła specjalna gazetka informacyjna na ten temat. Na razie w wersji elektronicznej i nie wiemy jeszcze czy przewiduje się jej wydruk.

My przypominamy - bytomianie mogą składać swoje projekty na specjalnych formularzach. Te jednak będą musiały zawierać podpisy piętnastu osób popierających pomysł. Jeśli ten będzie dotyczyć majątku, bądź zadań gminy oraz zostanie pozytywnie zaopiniowany przez specjalną komisję, to przejdzie do kolejnego etapu. Między 17 a 21 marca odbędzie się głosowanie, w którym mieszkańcy dzielnic wybiorą najlepsze projekty. Czasu jest mało, bo wnioski można składać do 7 lutego. Zatem trzeba się spieszyć.

Należy podkreślić, że z budżetu obywatelskiego nie będą finansowane żadne imprezy (np. festyn). Całość funduszy zostanie przeznaczona na inwestycje. Będą więc się liczyć takie projekty jak np. remont ulic, ustawienie ławek na skwerach, montaż oświetlenia, instalacja kamer monitoringu, itp.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon