Kolegium do likwidacji

Za niecałe dwa lata bytomskie Kolegium Nauczycielskie przestanie istnieć. Taką decyzję podjął sejmik województwa.

Bytomski4 kolegium nauczycielskie bytom

Ministerstwo Edukacji Narodowej uważa, że obecnie szkolnictwo wyższe całkowicie spełnia zapotrzebowanie państwa z zakresu szkolenia kadry nauczycielskiej. W związku z tym zaleciło wygaszenie kolegiów nauczycielskich w całym kraju, stwierdzając, że spełniły już swoją rolę. Zostały bowiem powołane do życia, aby wesprzeć system oświaty poszerzony o języki zachodnioeuropejskie oraz zapewnić kadrę, która wykształci dzieci z wyżu demograficznego. Obecnie rynek pracy jest wystarczająco nasycony nauczycielami, dlatego ministerstwo zaleciło zaprzestanie naborów do zakładów kształcenia nauczycieli od tego roku akademickiego. Województwo śląskie zgodnie z sugestią podjęło decyzję o zamiarze likwidacji kolegiów w Bielsku-Białej, Bytomiu, Częstochowie, Sosnowcu, Tychach i Zabrzu.

Bytomskie Kolegium Nauczycielskie rozpoczęło działalność w 1992 roku. Nauka w nim kończyła się uzyskaniem dyplomu uprawniającego do wykonywania zawodu nauczyciela i wychowawcy w szkołach podstawowych, gimnazjach, placówkach opiekuńczych, resocjalizacyjnych oraz edukacji pozaszkolnej. Słuchacze mogli otrzymać tytuł licencjata po zdaniu egzaminu w uczelniach sprawujących opiekę naukowo-dydaktyczną nad placówką: Akademii Muzycznej w Katowicach i Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. To jednak będzie możliwe tylko do końca września 2015 roku, gdyż tak stanowi nowelizacja Prawa o Szkolnictwie Wyższym z 2005 roku. Obecnie w kolegium kształci się 357 słuchaczy. W placówce zatrudnionych jest 50 nauczycieli oraz 26 pracowników administracji i obsługi.

Samorząd województwa chciał połączyć Kolegium Nauczycielskie w Bytomiu, Kolegium Pracowników Służ Społecznych w Czeladzi i Zespół Nauczycielskich Kolegiów Języków Obcych w Sosnowcu by na ich podstawie utworzyć Państwową Wyższą Szkołę Zawodową. Niestety ministerstwo nie przychyliło się do wniosku marszałka, informując że obecna sytuacja w obszarze szkolnictwa wyższego nie pozwala na powołanie nowej uczelni publicznej.

Co stanie się z obiektami kolegium przy ul. Chorzowskiej? Magdalena Kociołek z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego poinformowała nas, że po likwidacji placówki będzie w niej działać inna jednostka organizacyjna samorządu wojewódzkiego. W tej chwili funkcjonują tam już filia Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej, oddział zamiejscowy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego, a także Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon