Wkręceni w teatr

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK zaprasza na bezpłatne warsztaty teatralne skierowane do dzieci i młodzieży z dzielnicy Rozbark, 4-6 kwietnia, siedziba Teatru. Warsztaty „Wkręceni w teatr”, realizowane są w ramach 53 Międzynarodowego Dnia Teatru.

Bytomski5 1962677 680650468643222 2018524751 n

Realizując założenia programowe mówiące o równym dostępie do sztuki, Teatr ROZBARK zachęca dzieci i młodzież z dzielnicy Rozbark do aktywnego uczestnictwa w bezpłatnych warsztatach teatralnych. Zajęcia odbędą się w pierwszy weekend kwietnia, w dniach od 4 do 6 kwietnia. Projekt „Wkręceni w Teatr”, to warsztaty teatralne dla dzieci w wieku 10 – 12 lat, realizowane w ramach programu „Dotknij Teatru”.

Trzydniowy warsztat sceniczny będzie obejmował zajęcia z zakresu: aktorstwa (poznanie podstawowych pojęć teatralnych, etiudy aktorskie, tworzenie koncepcji scenariusza), scenografii (przygotowanie scenografii) oraz techniki scenicznej (łącznie 12 godzin). Zajęcia będą się odbywały na scenie Teatru ROZBARK. Celem warsztatów jest poznanie różnych aspektów pracy nad spektaklem (poznanie teatru od kulis), przygotowanie własnego spektaklu teatralnego
i publiczna prezentacja na profesjonalnej scenie teatralnej. Grupę docelową stworzyć mają dzieci
w wieku 10 – 12 lat z dzielnicy Rozbark (max 16 os).

Udział w warsztatach jest bezpłatny, wobec czego obowiązują zapisy, drogą elektroniczną pod adresem edukacja@teatrrozbark.pl lub telefonicznie pod numerem 32 428 13 05. Zapisy będą przyjmowane do środy 2 kwietnia, do godziny 15.00.

DOTKNIJ TEATRU to ogólnopolski projekt organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru. Poprzez program zawierający różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru i czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr „od kuchni”, zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia. Projekt Dotknij Teatru powstał w 2010 roku w Łodzi. Inicjatorem była grupa łódzkich artystów i animatorów kultury, koordynacji podjął się Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Niemal równocześnie w 2011 roku w Warszawie rozwinął się projekt Instytutu Teatralnego Chodź do teatru!, realizujący podobne cele. W związku z tym postanowiono połączyć siły oraz zaprosić do programu kolejne regiony. W 2012 roku Dotknij Teatru świętowano już wspólnie w Łodzi, w Wielkopolsce, na Śląsku i na Mazowszu. W 2013 roku przyłączyli się partnerzy ze wszystkich województw, pozwalając na organizację niemal 600 wydarzeń w 45 miastach.

BYTOMSKI TEATR TAŃCA I RUCHU ROZBARK nowa instytucja artystyczna, której celem jest tworzenie i propagowanie sztuki tańca współczesnego, wzbogaconego o inne formy sztuki ruchu (jak pantomima, balet klasyczny, taniec uliczny itp.). Działalność merytoryczna Teatru ROZBARK opiera się na trzech pionach: działalności artystycznej, działalności edukacyjnej i działalności społecznej. Głównym założeniem działalności artystycznej Bytomskiego Teatru Tańca jest tworzenie spektakli własnych oraz prezentacja najciekawszych spektakli teatru tańca współczesnego (i nie tylko), z Polski i ze świata. Kulminacją działań promujących taniec współczesny będą kolejne edycje Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej. Na równi z działalnością artystyczną Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK prowadzi działalność edukacyjną w zakresie tańca, ale także dziedzin związanych z tańcem w sposób pośredni. Edukacja taneczna odbywa się na wszystkich poziomach wiekowych – od najmłodszych dzieci, przez osoby dorosłe, aż po seniorów. Od wielu już lat sztuka jest nie tylko formą ekspresji artystów, ale także stanowić może działanie terapeutyczne względem osób bardzo często marginalizowanych w społeczeństwie, wykluczanych poza jego nawias. Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK, dostrzegając nieprzecenioną wartość działań społecznych, a także pragnąc być ściśle związanym ze społecznością, w jakiej funkcjonuje, stworzył pełen wachlarz działań społecznych, które nie tylko pomagają w terapii osób wykluczonych czy niepełnosprawnych, ale także aktywizują mieszkańców Bytomia do wspólnych działań.

PLAN WARSZTATÓW:

4.04.2014 (piątek)

16.30 – 17.30 | Wprowadzenie w zagadnienia teatralne (podstawowe pojęcia)

17.30 – 18.30 | Warsztat teatralny (Zajęcia prowadzone z przerwami w zależności od potrzeb dzieci).

5.04.2014 (sobota)

10.00 – 13.00 | Warsztat teatralny

13.00 – 15.00 | Warsztat scenograficzny

6.04.2014 (niedziela)

10.00 – 13.00 | Warsztat teatralny

13.00 – 14.00 | Warsztat scenograficzny

14.00 – 15.00 | Próba na scenie

15.00 – 16.00 | Prezentacja spektaklu na scenie Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon