Dwie nowe wystawy w bytomskim muzeum

Zmysły – wystawa interaktywna oraz 1947 BARWY RUIN. Warszawa i Polska w odbudowie na zdjęciach Henry'ego N. Cobba . Wernisaż 30 lipca i 1 sierpnia.

Zmysły – wystawa interaktywna

Muzeum w Bytomiu po raz trzeci zaprasza na interaktywną wystawę zorganizowaną przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tym razem tematem przewodnim eksperymentów muzealnych będą Zmysły. W potocznej mowie często używamy określeń: słyszę, widzę, dotykam, czuję. Nie zastanawiamy się, w jaki sposób z otaczającego nas świata odbieramy wrażenia wzrokowe, słuchowe, węchowe, smakowe czy dotykowe. Dzieje się tak za sprawą zmysłów – niezwykłej umiejętności organizmu do odbierania sygnałów z otoczenia i przetwarzania ich na impulsy nerwowe, które biegną dalej, jakby po wielopasmowej autostradzie wzdłuż rdzenia kręgowego, do mózgu i z powrotem. Mózg przetwarza je i analizuje, a następnie wydaje polecenia koordynujące pracę całego organizmu.

Czy nasze zmysły są doskonałe?

W porównaniu z niektórymi zwierzętami posiadamy zdecydowanie słabszy węch, nie potrafimy widzieć w podczerwieni i nadfiolecie, nie rejestrujemy, tak jak pszczoły, płaszczyzny polaryzacji światła, nie potrafimy wykrywać kierunku ziemskiego pola magnetycznego, jak czynią to ptaki, obca jest nam umiejętność oceny dystansu przy pomocy echolokacji, jaką stosują np. nietoperze.

Mimo to nasz gatunek osiągnął sukces ewolucyjny. Czy stało się tak za sprawą umiejętności logicznego myślenia?

Ponad 30 stanowisk interaktywnych, podzielonych na 3 „wyspy tematyczne” (Receptory, Mono czy Stereo oraz Iluzje), pozwala na doskonałą zabawę i naukę. Zwiedzający, przy pomocy instrukcji, mogą przeprowadzać doświadczenia, rozwiązywać zagadki i w ten przyjemny sposób poznawać tajniki funkcjonowania ludzkich narządów, uczyć się chemii, fizyki czy biologii.

Wernisaż: 30 lipca (środa), godz. 17.00
Miejsce: Gmach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, ul. W. Korfantego 34
Czas trwania wystawy: 30.07.2014 – 16.11.2014

1947 BARWY RUIN. Warszawa i Polska w odbudowie na zdjęciach Henry'ego N. Cobba

1 sierpnia 1944 r., godz. 17.00 – data, która nieodłącznie kojarzy się z wybuchem Powstania Warszawskiego. Heroiczna decyzja o obronie stolicy, która trwała 63 dni, od lat wzbudza i wciąż budzi wiele kontrowersji. W tym roku mija 70. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, co zmusza do refleksji i zadumy nie tylko nad tysiącami ofiar, ale również nad losem miasta.

Prezentowane na wystawie barwne fotografie wykonał w 1947 r. Henry N. Cobb, wówczas student architektury na Harvardzie. Autor zdjęć wraz z grupą amerykańskich architektów przyjechał do Europy w ramach projektu World Studytour, mającego na celu zapoznanie się z planami powojennej odbudowy europejskich miast, w tym również Warszawy. Cobb przywiózł z podróży z Polski około 100 fotografii. Najczęściej spotykane biało-czarne zdjęcia zniszczeń oglądane współcześnie dają efekt dystansu, zaś kolor niweluje poczucie odległości w czasie, daje wrażenie rzeczywistości zarejestrowanego kilkadziesiąt lat temu obrazu. Wystawa to jednak o wiele więcej niż porażające realnością fotografie niemal startej z powierzchni ziemi Warszawy – zdjęcia wpisują się bowiem, jako dokument, w opowieść o planach odbudowy Polski.

Wernisaż: 1 sierpnia (piątek), godzina 17.00
Miejsce: gmach główny Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, pl. Jana III Sobieskiego 2
Czas trwania wystawy: 01.08.2014 – 30.09.2014

Wiadomości dot. pozostałych wystaw, warsztatów i wykładów (lipiec–wrzesień) znajdują się w informatorze: http://issuu.com/maszgdziebywac/docs/informator_16_lipec-wrzesien?e=3241917/8485868

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon