Szansa dla bezrobotnych

Bytomski MOPR nadal realizuje projekty aktywizacyjne dla osób bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym i objętych wsparciem ośrodka. Kluczowym jest realizowany od kilku lat „Systemowy Projekt Aktywizacji”, w którym w zeszłym roku udział wzięło 442 uczestników.

Podstawowym celem SPA jest mobilizowanie osób bezrobotnych do działania poprzez budowanie społeczności wokół ośrodka oraz pracę socjalną. Uczestnicy projektu korzystają z kursów zawodowych, pomocy psychologicznej i treningów kształcenia kompetencji społecznych.

- Otoczenie ich opieką specjalisty od początku jest ważne, bowiem wielu klientów, którzy z taką formą pomocy spotykają się po raz pierwszy, ma trudności z przełamaniem bariery, zbyt długo żyli w społeczno-zawodowej izolacji – mówi dyrektor bytomskiego MOPR-u, Rafał Szpak.

Projekt obejmuje także młode osoby opuszczające placówki opiekuńczo-wychowawcze i rodziny zastępcze.

- Pomoc osobom usamodzielnianym nie jest w Bytomiu nowością, każdego roku uczestnicy Systemowego Projektu Aktywizacji mają możliwość korzystania z adresowanych do nich kursów prawa jazdy, czy szkoleń zawodowych. Z tej formy wsparcia skorzystało 37 osób z pieczy zastępczej - dodaje Rafał Szpak.
MOPR przygotował także mieszkania socjalne dla swoich podopiecznych – usamodzielnianych wychowanków rodzin zastępczych, osób z zaburzeniami psychicznymi oraz osób wychodzących z bezdomności. W tym roku przekazane zostanie osiem mieszkań, które wyremontowały osoby bezrobotne w ramach prac społecznie-użytecznych. Środki na ich remont przekazało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a pierwsze lokale mają zostać przekazane do użytku już na przełomie marca i kwietnia.

MOPR kontynuuje także zajęcia Klubu Integracji Społecznej. Biorą w nich udział osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, w tym długotrwale bezrobotni. W ramach KIS-u spotykają się oni z doradcą zawodowym, psychologiem i korzystają z porad prawnych. Od ubiegłego roku MOPR realizuje także program „KIS w Bytomiu szansą na dobry start”, którego odbiorcami są głównie osoby bezdomne z bytomskiej noclegowni oraz mieszkańcy od lat poszukujący pracy.

Kontynuowany jest także Program Aktywności Lokalnej, który skupia się na mieszkańcach poszczególnych dzielnic, nakłaniając ich do podejmowania wspólnych inicjatyw i przeciwdziałania anonimowości. W zeszłym roku w programie udział wzięli bytomianie z Bobrka, Karbia i Śródmieścia, którzy podjęli się chociażby: wspólnego porządkowania zieleńców na swoich osiedlach i sadzenia drzew.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon