Bytom w ogonie rankingu miast uczących się

Fundacja Schumana wraz z tygodnikiem "Polityka" opublikowały raport miast uczących się. Wbrew pozorom nie jest to ranking szkolnictwa...

Na podstawie danych GUS, ZUS, UKE, Ministerstwa Pracy, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ośrodka Przetwarzania Informacji oraz Komendy Głównej Policji autorzy raportu prześwietlili 66 polskich miast na prawach powiatu w pięciu kategoriach: Infrastruktura produkcyjna, Kapitał ludzki, Infrastruktura podstawowa i informacyjna, Współpraca między firmami a mieszkańcami oraz Łatwość prowadzenia biznesu. Uzyskane wskaźniki posłużyły do stworzenia Indeksu Miast Uczących się, przyjmującego wartości od 0 do 100 punktów. Pozycja w rankingu ma pokazywać jaką zdolność do uczenia się oraz ściągania kreatywnych i przedsiębiorczych ludzi mają polskie miasta.

Bytom uzyskał zaledwie 23,7 punktów i tym samym uplasował się w rankingu na ósmym miejscu... od końca. Niżej w klasyfikacji uplasowały się jedynie Chorzów, Jastrzębie-Zdrój, Ruda Śląska, Grudziądz, Żory, Jaworzno i Piekary Śląskie. Autorzy raportu wskazują, że miasta na Górnym Śląsku, które nie znajdą pomysłu na przyszłość, np. inteligentnej specjalizacji technologicznej, mogą podzielić los amerykańskiego Detroit - symbolu upadku amerykańskiego przemysłu. Z naszego województwa w pierwszej dziesiątce znalazły się tylko Katowice (6. miejsce) oraz Gliwice (10.). Pełny raport z badania można pobrać ze strony Fundacji Schumana ze strony Fundacji Schumana.

Nasze miasto uzyskało fatalne noty we wszystkich kategoriach:
- Infrastruktura produkcyjna - 15,3
- Kapitał ludzki - 10,5
- Infrastruktura podstawowa i informacyjna - 18,8
- Współpraca - 49,3
- Łatwość prowadzenia biznesu - 24,4

W żadnej z powyższych kategorii nasze miasto nawet nie zbliżyło się do liderów rankingu. Być może to jeszcze za wcześne stwierdzenie, ale najwidoczniej przeprowadzenie referendum i odwołanie władz miejskich w 2012 roku w żaden sposób nie poprawiło sytuacji Bytomia i nie zmieniło niekorzystnych trendów.

W listopadzie zeszłego roku "Polityka" opublikowała ranking jakości życia w polskich miastach, w którym Bytom również wypadł fatalnie, zajmując 54. na 66 miejsc. Wówczas miasta badano w następujących kategoriach: Dochody, Praca, Wspólnota, Edukacja, Środowisko, Społeczeństwo obywatelskie, Zdrowie, Zadowolenie z życia, Bezpieczeństwo oraz Jakość samorządu.

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon