Uzbierali 2000 podpisów w sprawie elektrociepłowni!

Stowarzyszenie MDM uzbierało już ponad 2 tysiące podpisów pod petycją w sprawie rewitalizacji Elektrociepłowni Szombierki. Społecznicy zamierzają zbierać dalej.

EC Szombierki jest uznawana za jeden z najwspanialszych obiektów przemysłowych w Polsce. O jej wyjątkowej wartości stanowi architektura, za którą odpowiadają Georg i Emil Zillmannowie, twórcy sławnego osiedla Nikiszowiec. Na zlecenie Schaffgotsch Bergwerksgesellschaft GmbH zaprojektowali najnowocześniejszą elektrownię w ówczesnych Niemczech w stylistyce kojarzącej się z zamkami, bądź świątyniami. Z tego powodu jest często określana mianem "Industrialnej Katedry". Najbardziej charakterystycznymi elementami są trzy 120-metrowe kominy oraz wieża z zegarem posiadającym drugą pod względem wielkości tarczą w Polsce.

Niestety zakład przestaje pełnić już swoją dotychczasową funkcję. Jego dawny właściciel - Zespół Elektrociepłowni Bytom S.A. - szukając dla niego nowej funkcji zaczął przed laty organizować we wspaniałej Hali Maszynowni organizować duże imprezy kulturalne i sportowe. W ten sposób zamierzano przedstawić potencjalnym inwestorom możliwości przyszłego wykorzystania obiektu. Cały wysiłek włożony w wypromowanie EC Szombierki został zaprzepaszczony, ponieważ chwilę po jubileuszu 90-lecia zabytku zaprzestano w nim wszelkiej działalności kulturalnej, a w tym roku pierwszy raz nie udostępniono obiektu do zwiedzania podczas Industriady.

Elektrociepłownia staje się coraz bardziej zaniedbana. Z elewacji odpada klinkier, ze ścian wyrasta las drzew, mnóstwo okien jest powybijanych, a teren obiektu jeszcze do niedawna był słabo dozorowany. Zakład powoli staje się ruiną, choć jeszcze niedawno był w całkiem niezłej kondycji. Z tego powodu Śląski Urząd Ochrony Zabytków zapowiedział kontrolę.

Przeczytaj też: Elektrociepłownia zamienia się w ruinę [ZDJĘCIA]

Stowarzyszenie Miasto Dla Mieszkańców jest zaniepokojone sytuacją elektrociepłowni, dlatego chcąc zadbać o jej przyszłość przygotowało petycję do obecnego właściciela, koncernu Fortum, oraz samorządów miasta i województwa. Apeluje w niej o ponowne udostępnienie obiektu do zwiedzania, przeprowadzenie rzetelnej analizy możliwości jego wykorzystania, a także ponownego rozpoczęcia publicznej debaty nad dalszymi losami tego zabytku.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej społecznicy poinformowali, że pod petycją udało się już zebrać ponad 2000 podpisów. Akcja ma potrwać do końca czerwca. Stowarzyszenie planuje zebrać najwięcej podpisów podczas sobotniej Industriady. Wolontariuszy z petycjami będzie można spotkać na poszczególnych obiektach biorących udział w dorocznym Święcie Szlaku Zabytków Techniki. W ostatni weekend czerwca MDM zamierza zorganizować na ulicy Rycerskiej podsumowanie akcji, połączone z koncertem i innymi atrakcjami.

Każdy może przyłączyć się do inicjatywy w sprawie rewitalizacji EC Szombierki. Petycję wraz z tabelami do zbierania podpisów można pobrać ze strony stowarzyszenia Miasto Dla Mieszkańców. Wypełnione karty można zostawiać w herbaciarni Herbata i restauracji Wagon przy ul. Rycerskiej oraz w Galerii Stalowe Anioły przy ul. Jainty.

Przeczytaj też: Miasto nie przejmie EC Szombierki. Na razie...

Subskrybuj bytomski.pl

google news icon